A G7-ek leállítják a tengeren túli fosszilis tüzelőanyag projektek finanszírozását, megduplázzák a megújulók iránti erőfeszítéseket

Egy Németországban, Berlinben tartott találkozón a G7-ek megállapodtak, hogy ez év végétől nem fogják finanszírozni a tengerentúli fosszilis tüzelőanyag projekteket, megduplázzák a megújulók iránti elkötelezettségüket annak fényében, hogy Oroszország lerohanta Ukrajnát.

Share Button

A G7-ek kijelentették, hogy a megújulók főszerepet fognak játszani a tagállamok energiabiztonságában, miután Oroszország lerohanta Ukrajnát Kép: Kadri Simson a Twitteren.

A csoport – amelynek tagjai az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Kanada, Olaszország, Franciaország, Japán és Németország – azt közölték, hogy minden tengerentúli fosszilis tüzelőanyaghoz fűződő közfinanszírozást leállítanak, hasonlóan a tavaly novemberben a COP26 Glasgow-i tervezetéhez, azonban akkor Japán megvétózta ezt a kötelezettséget.

Az országokat képviselő, környezetvédelemért felelős miniszterek is újból kötelezettséget vállaltak arra, hogy 2035-ig (vagy néhány esetben még korábban) kivezetik energiaszektorukból a kibocsátásokat, ahogy látják a megújulók gyorsabb térnyerését.

Az Egyesült Államok éghajlat-változási különleges megbízottja, John Kerry azt nyilatkozta, hogy a G7 országok hálózataik dekarbonizációja melletti elkötelezettsége nyomást fog gyakorolni a globális szinten a kibocsátások 80%-áért felelős szélesebb körre, a G20-as csoportra, hogy ők is így határozzanak az év későbbi részében esedékes találkozójukon.

„Drasztikusan növelni fogjuk a megújuló energiából előállított elektromos áram mennyiségét, valamint a megújulók felhasználását fűtéshez, hűtéshez, és szállításhoz” – jelezték a G7 miniszterek közösen kiadott közleményükben, ami a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency, IEA) arra a 10 pontjára hivatkozva, ami az EU orosz importtól való függőségének megszüntetését célozza.

„Céljaink eléréséhez el fogjuk távolítani azokat a korlátokat és akadályokat, amelyek jelenleg hátráltatják vagy lassítják a megújuló energiák bővülését, például a tervezési és engedélyezési folyamatok, a piac újraszervezése, a hálózatok üzemeltetése, a pénzügyi ösztönzések és a különböző megújulók magas arányú integrációjához szükséges infrastrukturális befektetések kontextusában.

Az engedélyeztetési és tervezési folyamatok felgyorsítása kulcsfontosságú részét képezte az EU új REPowerEU stratégiájának, amelynek célja a blokk függőségének csökkentése az orosz fosszilis importtól, és amely azt ígéri, hogy mindörökre megváltoztatja Európa energiaügyi berendezéseit, bár a tervet veszélyezteti az anyagok és modulok magas költsége.

Kadri Simson, az az EU energiaügyi biztosa a Twitteren ezt tette közzé: „A G7-ek klímáért, energiáért és környezetért felelős miniszterei Berlinben megállapodtak energiabiztonságunk fokozásáról, a zöld átállás felgyorsításáról innovatív, tiszta, biztonságos és fenntartható energiaügyi technológiákra támaszkodva. Az energiahatékonyság és a megújulók főszerepet fognak játszani.”

Időközben a G7-ek több nyersolaj kitermelésére kérték az OPEC-t a jelenlegi energiaválságra adott válaszként, ami óriási inflációs nyomás alá helyezte a G7 és más területek erősen iparosodott, energiafogyasztó országait.

„Felhívjuk az olajat és gázt előállító országokat, hogy cselekedjenek felelős módon és válaszoljanak a feszítettebb nemzetközi piac igényére, kiemelten az OPEC az, amely kulcsszerepet játszik” – áll közleményükben.

Forrás: pv-tech