A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség véleménye a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázatról

Share Button

A legnagyobb hazai napelemes szakmai érdekképviseleti szervezet, a több mint 300 tagvállalattal rendelkező Magyar Napelem Napkollektor Szövetség az alábbi kiegészítéseket javasoljuk a kivitelezőkkel és kivitelezéssel kapcsolatban

 

  1. A pályázati kiírás tervezete nem részletezi, hogy a kiválasztásra kerülő vállalkozásnak milyen jogviszonyban kell biztosítania a tervezési és kivitelezési tevékenységet. Jogosult lehet-e a kivitelezői listán olyan vállalkozás is szerepelni, aki alvállalkozók által biztosítja a tervezői, tényleges kivitelezői feltételeket?
  2. A kivitelezést végzők kapcsán: A pályázókat szükséges biztosítani a kivitelezői listában szereplő vállalkozások megbízhatóságáról. Ezért javasoljuk a pályázati/kivitelezői kiírás és regisztrációban a következő szempontok beépítését: Adott vállalkozó a teljes telepítési értékre rendelkezzen biztosítással + 30% (összes leszerződött rendszer 130 %-ának az értékében).
  • A kivitelezésre vonatkozóan rendelkezzen biztosítással.
  • Legyen adott az ügyvezetői felelősségvállalás.
  • A vállalkozás rendelkezzen általános felelősségbiztosítással a teljes tevékenységre vonatkozóan
  • A kivitelezőnek kötelessége legyen bemutatni meghatározott számú referenciamunkát.
  • A kivitelező az általa forgalmazott termékekre minimum 10-25 év szavatosságot és jótállást vállaljon.
  • A kivitelező, mint a számla kibocsátója az összes általa beépített termékért feleljen.
  • A vállalkozó részéről a közvetlenül érvényesíthető szavatosság vállalás igazolható legyen.
  • A vállalkozás tevékenységére vonatkozóan igazolható legyen, hogy adott cég éves szinten minimum 10 db  rendszert működőképesen átadott.
  • Szükségszerű, hogy a listán szereplő vállalkozások számára kvóta kerüljön meghatározásra a vállalható projektek tekintetében.
  • A lekezelhetőség érdekében javasoljuk, hogy adott vállalkozó szerződéses mennyisége maximum a korábbi 2 év összes telepített rendszer mennyiségének feleljen meg a túlvállalás elkerülése érdekében.
  • A szakmai szempontoknak való megfelelés érdekében javasoljuk, hogy a kivitelezőkre vonatkozó feltételek között szerepeljen, hogy adott vállalkozásnál igazoltan teljes munkaidőben kerüljön foglalkoztatásra OKJ-s végzettséggel rendelkező villanyszerelő, valamint villamos biztonsági felülvizsgáló!
  • a kivitelezést/telepítést ténylegesen végző, ott személyesen jelen lévő és dolgozó vállalkozás legalább egy tagja rendelkezzen a Kis teljesítényű szolár villamos erőművek telepítője, karbantartója szakmai végzettséget igazoló tanúsítvánnyal, mely igazolja a tevékenység végzésére való jogosultsága mellett a szakirányú szakmai végzettséget a napelemes rendszerek szerelésére.

 

  1. A kivitelezéssel kapcsolatban
  • Javasoljuk, hogy az energetikai tanúsítvány mindhárom tevékenységcsoport esetében legyen kötelezően benyújtandó dokumentum (meglévő, tervezett, megvalósult). Ez egyrészt a magyarországi mérnöktársadalom munkáját is támogatja, másrészt a lakosságot energiatudatosságra és energia termelés támogatását ösztönzi. Az érvényesség 10 éve miatt mindenképp újra felhasználható a tanúsítás (adás-vételnél, bérletnél, egyéb jelenleg is kötelező esetekben. Összhangban van a Magyar Kormány szándékával, miszerint cél az az energetikai tanúsítvány használatának és a megújuló energiaforrások általános elterjesztése.
  • A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény 54. § szerint a munkáltatónak rendelkeznie kell kockázatértékeléssel. Mivel a napelem szerelés speciális munkakörülmények között zajlik, ezért javasoljuk a kivitelezők tekintetében e dokumentumok érvényességének vizsgálatát.
  • A képesítések szükségességéről, különös tekintettel a technikai eszközökre
  • A kivitelezések esetében szükségszerű, hogy a napelemes rendszerek átadás-átvétele igazolható legyen. Ennek érdekében javasoljuk, hogy
  • A hivatalos eljárás részekként javasoljuk, hogy a záró pályázati elszámolás feltétele legyen az átadási dokumentáció bemutatása, valamint a 197/2009 korm. rendelet, 55/2016 NFM rendelet, és a MSZ EN 62446 szabványnak való megfelelés igazolása.
  • A hatályos jogi szabályozásnak történő megfelelés, de egyben a megfelelő kivitelezés érdekében feltétlenül javasoljuk a hatályos szabályozásnak is megfelelő, illetve az abban foglaltak rögzítését és betartásának ellenőrzését.
  • A fentieknek megfelelően különösen a 191/2009 (IX.15.) számú Kormányrendelet szerint meghatározott e-napló, valamint annak mellékleteinek alkalmazását, és a pályázati kiírásban történő rögzítését:
  • Így különösen a kivitelezési szerződésen kívül szükségesnek tartjuk a a felmérési napló alkalmazását, a teljesítésösszesítő átadását, a teljesítésigazolások begyűjtését, a teljesítésről felvett jegyzőkönyveket tartalmazó teljesítésigazolási napló alkalmazását, valamint az építési termékekre vonatkozó teljesítménynyilatkozatok (különösen az AC-DC dobozok esetében) rendelkezésre bocsátását, a mérési jegyzőkönyvek alkalmazását, valamint a villamos biztonság felülvizsgálati jegyzőkönyvnek az eljárásban történő integrálását.
  • Fontosnak tartjuk továbbá a beépített anyagok EU megfelelőségi tanúsítványa (különösen a tartószerkezetek, az inverter, a napelem és a tűzeseti leválasztó esetében.
  • A kivitelezések lezárásakor felelős műszaki vezető eljárását és a megfelelőségről nyilatkoztatását.
  • Az e-napló részeként különös figyelmet kell fordítani továbbá a mindenkor változó munkakörülményekre, melyek rövid összefoglalása indokolt, az esetleges személyi sérülések rögzítése pedig a jogszerű foglalkoztatáshoz kapcsolódó következmény.
  • Szükséges továbbá előzetesen a feltételrendszer és kritériumok meghatározása amelye a munkakezdéshez alkalmasak. Az azonosított technikai feltételek és a munkavégzést akadályozó körülmények rögzítése követelmény.
  • Az elektronikus építési napló vezetése egyrészt védi a Kormányhivatalt, másrészt lehetőséget ad a pályázat kiírója számára, hogy az energetikai tanúsítás rendszeréhez hasonlóan szúrópróbaszerű ellenőrzéseket tartva a hibásan működő mérnöki és kivitelezői közreműködőket kizárhassa a rendszerből, ezzel megteremtve azt az egészséges tartást a közreműködő mérnökök és mérnökök részéről, ami önmagában is biztosítja hosszú távon az élet- és vagyonvédelmet.
  • a lezárt elektronikus napló a kifizetés feltétele legyen.

 

 

A pályázókra vonatkozó kérdések és beépítendő javaslatok

 

A jogosultak körében a digitális jártasság, technológiai szegényesség hiányában szenvedők negatív diszkriminációjának elkerülésének érdekében támogatni kell azokat a kivitelezőket, akik segítséget tudnak nyújtani a kérelem benyújtásában. Ennek érdekében lehetőséget kellene adni a pályázatot is elkészítő vállalkozások számára a kérelmek megbízás ellenében történő cégkapus benyújtására.

 

 

A pályázóval, az ingatlannal és a kivitelezővel kapcsolatos kérdések és javaslatok

  1. A Pályázat szövegezése nem részletezi a Pályázó és a Vállalkozó jogviszonyában a rendezett köztartozás kérdéskörét. Figyelemmel arra, hogy a Pályázótól elvonható a támogatás kérdéses, hogy ez kihat-e a Vállalkozó díjazásának teljesítésére is? Nyújt-e a Támogató szervezet/Állam pénzügyi biztosítékot, ha a pályázó adótartozást halmoz fel a projekt megvalósítása során, és így a támogathatóságának feltételei megszűnnek?

 

  1. Általános kérdések a pályázattal kapcsolatban: A pénzügyi stabilitást is figyelembe vevő szempontok közé javasoljuk az alábbi kivitelezővel szemben támasztott elvárásokat:
  • A vállalkozásnak nem lehet köztartozása,
  • A vállalkozás az elmúlt 2 évben nem lehetett veszteséges
  • Nem lehet végrehajtás a kivitelező vállalkozással szemben
  • Akivitelezői listára csak magyar tulajdonú és székhelyű vállalkozás kerülhessen fel,
  • Olyan vállalkozás ne szerepelhessen a kivitelezői listán, amelynek eltiltott személy a vezető tisztségviselője.