A MEKH folyamatosan felügyeli a nagykereskedelmi energiapiacok működését

Share Button
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) piaci manipuláció gyanúja miatt, az elmúlt években több esetben kezdeményezett már vizsgálatot a nagykereskedelmi energiapiacon, illetve intézkedéseket hozott a piaclezárás lehetőségének megakadályozása érdekében – hangsúlyozta dr. Csermely Ágnes főosztályvezető az Energiaszabályozók Együttműködési Ügynöksége (ACER) szakmai fórumán.

A MEKH Piacfelügyeleti és Ellenőrzési Főosztályának vezetője az ACER Energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról szóló szakmai fórumon tarott előadást, amelyet negyedik alkalommal rendeztek meg idén októberben, rendhagyó módon a virtuális térben. A tagállamok képviselői, „Az energiapiac védelme a változó időkben és azon túl” témakörében, megvitatták az energia nagykereskedelmét befolyásoló kezdeményezéseket, a COVID-19 intézkedések következményeit, majd jó gyakorlatként bemutattak néhány piacmanipulációs esetfeltárást. Utóbbihoz kapcsolódóan Csermely Ágnes a földgáz határkeresztező kapacitás lekötési aukciókon történt eseteket ismertetett.

Előadásában elmondta, hogy az elmúlt két évben több alkalommal is előfordult, hogy a határkeresztező kapacitás aukciók nem hatékony kimenethez vezettek, a tenderek indulásakor jelentkező túlkereslet miatt magas felárak alakultak ki, de a rendelkezésre álló kapacitásoknak mégis csak töredéke került kiosztásra. Ezért a Hivatal piaci manipuláció gyanúja alapján kezdeményezett vizsgálatot, és intézkedéseket hozott a piaclezárás lehetőségének megakadályozása érdekében.

A vizsgálat eredményeként például tavaly 30 millió forintra bírságolta a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal a Valahia Gaz S.R.L. vállalatot, miután feltárta, hogy a kereskedőcég megsértette a piaci manipulációra vonatkozó európai uniós tilalmat.

A megbírságolt társaság az üzletileg indokolható igényénél jelentősen nagyobb ajánlatot adott be a földgáz határkeresztező kapacitás lekötési aukción, melynek eredményeként a kapacitásért 11 százalékkal magasabb díjat kellett fizetni a többi licitálónak. A társaság érvelése szerint az ajánlatuk félreértésen alapult és téves volt. A jogsértés megállapításakor a Hivatal azt értékelte, hogy a többi érintett piaci szereplő a beadott ajánlatot valós vételi szándékként értelmezte, azt nem befolyásolta az elmarasztalt társaság ajánlatának indoka.

A hasonló piaci magatartás akadályozza a többi rendszerhasználónak az indokolt áron történő hozzáférését a határkeresztező kapacitásokhoz, így piaclezárásnak minősül. Ennek megelőzése érdekében a MEKH határozatban kötelezte az FGSZ Földgázszállító Zrt.-t olyan szabályok bevezetésére, miszerint Beregdaróc rendszerösszekötő pontra kapacitásaukció keretében egy rendszerhasználó legfeljebb a felkínált kapacitások 75 százalékára tehessen jogszerűen ajánlatot a 2019/2020. és 2020/2021. gázévre vonatkozóan. Ezt a rendelkezést az éves, negyedéves és havi kapacitásaukciókon is alkalmazni kell.

A nagykereskedelmi energiapiacok integritásáról és átláthatóságáról szóló európai uniós rendelet (REMIT) a megbízható és tisztességes verseny előmozdítását, a piaci visszaélések megakadályozását, és ezáltal az energia végső felhasználóinak védelmét szolgálja. A REMIT célja, hogy fokozza a nagykereskedelmi energiapiacok átláthatóságát, a nyílt és tisztességes verseny erősítésével a végső energia felhasználók javára.

A REMIT kötelezettségeket állapít meg a piaci szereplők számára annak érdekében, hogy az energetikai társaságok működése átláthatóbb legyen. Ezek betartását Magyarországon a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal felügyeli. A MEKH folyamatosan figyelemmel kíséri a nagykereskedelmi energiapiacok működését, hogy megakadályozza a bennfentes információ alapján történő kereskedést és a piacmanipulációt.

A kapcsolódó határozatok ITT és ITT érhetők el a Hivatal honlapján.

MEKH.HU