A MEKH konzultációt kezdeményez az aggregátorok piacra lépéséről

Share Button
A „Tiszta energia minden európainak” elnevezésű uniós jogszabálycsomag hazai átültetése 2021. január 1-jétől lehetővé tette az aggregátorok megjelenését a hazai villamosenergia-piacon is. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal iparági konzultációt kezdeményez az aggregátorok piacra lépéséhez kapcsolódó szabályozási kérdésekről – jelentette be Ságvári Pál, a MEKH nemzetközi kapcsolatokért felelős elnökhelyettese.

A „Tiszta energia minden európainak” uniós jogszabálycsomag átültetéseként 2021. január 1-jével hatályba lépett hazai törvénymódosítások új szereplők piacra lépését tették lehetővé. Ilyenek az aggregátorok, melyek nyilvántartását és felügyeletét a MEKH végzi. A hivatal idén áprilisban vette nyilvántartásba az első aggregátorokat, jelenleg pedig már 21 szervezet szerepel az adatbázisban.

A megújuló energiaforrások és az okos technológiák terjedésével a villamosenergia-piacon egyre több kisméretű szereplő (háztartások, a társasházak vagy kisvállalatok) jelenik meg, amelyek már nem csak fogyasztók, hanem egyre gyakrabban termelők is. Az aggregátorok az ő piacra lépésüket segíthetik elő a kicsi, önmagukban gyenge szereplők termelésének és fogyasztásának összefogása révén egy nagyobb portfóliót létrehozva. Az aggregátorok segítségével a most még többnyire végfelhasználóként definiált háztartási áramfogyasztók is aktív szereplőivé válhatnak az árampiacnak.

Ságvári Pál rámutatott, hogy az aggregátorok megjelenése új típusú piaci kapcsolatokat és folyamatokat eredményez, ami szükségessé teszi a kapcsolódó jogi, műszaki és informatikai szabályozás átdolgozását, finomhangolását. Az elnökhelyettes emlékeztetett, hogy 2021 nyarán a MEKH hazai és nemzetközi piaci szereplők, valamint a társhatóságok bevonásával kérdőíves felmérést készített az aggregátorokkal kapcsolatos szabályozási gyakorlatokról.

„A beérkezett válaszokat szakértőink feldolgozták, a legfontosabbnak ítélt szabályozási kérdésekhez pedig egy iparági konzultáció keretében várjuk a piaci szereplők és érdekképviseleti szervezeteket véleményét, annak érdekében, hogy a hazai szabályozási keretek kialakítása minél hatékonyabb legyen” – tette hozzá Ságvári Pál, a MEKH elnökhelyettese.

A MEKH számára a visszajelzéseket és a véleményeket elektronikus úton az aggregalas@mekh.hu címre lehet elküldeni 2021. december 5-ig. A konzultációra beérkező válaszokat, véleményeket a hivatal feldolgozást követően műhelyvita keretében mutatja be.

A konzultáció dokumentumai elérhetők a MEKH honlapján.

Forrás: MEKH.HU