A Valoe és a Solitek egyesítik erőiket IBC cellák Litvániában történő gyártásához

A fotovoltaikus berendezéseket szállító finn cég és a litván napelem panel gyártó IBC napelem cellákat fog gyártani a Solitek vilniusi gyárában, amely indulásakor 60 MW kapacitású lesz.

Share Button

A Valoe vezérigazgatója, Iikka Savisalo és a Solitek képviseletében Vidmantas Janulevičius.

Kép: Solitec

Az automatizálással és lézer technológiával foglalkozó  Valoe Corporation és a litván napelem modul gyártó, a Solitek bejelentették, hogy együtt fognak IBC (interdigitated back contact) típusú napelem cellákat előállítani a Solitek gyártó létesítményében, amely Vilniusban, Litvániában található.

A Valoe sajtóközleményében az áll, hogy megszerezte a JCS SoliTek R&D napelem gyártási üzletágát a Solitek anyavállalatától, a Global BOD vállalattól, amely Skandinávia legnagyobb gyártója szemüveglencsék valamint CD/DVD előállítása terén.

A finn cég azt közölte, hogy a cella gyártó berendezéseket át fogja állítani IBS cellák gyártására, az év második felében várható a gyártás beindítása. „A Valoe képes lesz finanszírozni a projekt befejezéséhez szükséges körülbelül 5 millió eurót” – jelezte a vállalat. „Az összeg magában foglalja a SoliTek-től megvásárolt üzem vételi árának fennmaradó részét, körülbelül 3,2 millió eurót.”

Az automatizálási üzletág hozzáadását követően az induló éves gyártási kapacitás 60 MW lesz, és a későbbiekben kisebb beruházásokat követően ez megduplázódhat. „Körülbelül 20 MW-nak megfelelő kapacitást már értékesítettek a gyártás beindulásától kezdődő két éves időtartamra” – tette hozzá Valoe.

Felzárkózás a fontosabb piaci szereplőkhöz

A gyártósor IBC technológiára történő átállítását Németország  IBC technológiára szakosodott Nemzetközi Energiakutató Központja (International Solar Energy Research Center Konstanz e.V., ISC Konstanz) fogja támogatni. „A Valoe becslése szerint a vállalat 60 IBC cella moduljának teljesítménytűrése körülbelül a 320-340 Wp tartományba esik, míg a kétoldalas IBC modul esetében ez [meghaladja] a 400 Wp értéket” – ismertette a vállalat.

A vezérigazgató, Iikka Savisalo is kifejtette véleményét: „A Valoe most esélyt kapott arra, hogy eljusson ugyanarra a technológiai szintre, mint az LG, a Sunpower és a Panasonic. A Valoe hátul csatlakoztatott modulja üveg-üveg szerkezetű és az IBC cellák gazdasági élettartama hosszabb, várhatóan meghaladja a 40 évet.”

A gyár gyártósorát a Valoe a Megacell Srl olasz gyártótól szerezte be egy májusban lezajlott felszámolási eljárás során, és utána szállították át a SoliTek litvániai kirendeltségébe. A Megacell és az ISC Konstanz 2014 szeptemberében írtak alá megállapodást az ISC kétoldalas BiSoN napelem cella technológiájának licencére vonatkozóan. A német kutatóintézet megszerezte a BiSoN cella technológia szabadalmait a korábbi Bosch Solar Energy cégtől – a német cégcsoport fotovoltaikus egységétől.

Balti államok és Kelet-Európa piaca

A Solitek jelezte, hogy a vállalat most lépett a bővítés és korszerűsítés szakaszába. „Ez magában foglalja a vertikálisan integrált üzleti modellt – a napelem cella kutatás-fejlesztésétől kezdve egészen a napelem parkok végleges telepítéséig” – magyarázta a Solitek vezérigazgatója, Vidmantas Janulevičius sajtóközleményében, majd hozzátette, hogy a vállalat a „Balti államok lakossági szegmensét fogja megcélozni, valamint a kelet-európai közüzemi méretű projekteket”.

Tavaly a Solitek bejelentette cellagyártási kapacitása 60 MW szintről 180 MW szintre emelésére vonatkozó tervét. Akkoriban Janulevičius azt mondta, hogy a gyártást a polikristályos BSF technológiáról a kétoldalas cellákra fogják átállítani, és hogy a későbbiekben tervezik az IBC ZEBRA kimenetre áttérést. 2013-ban épült vilniusi gyárában a Solitek polikristályos C-Si és mono C-Si üveg-üveg modulokat állít elő, hagyományos és épületekbe integrált napelem alkalmazásokhoz.

Forrás: pv-magazine