Az előző napelemes pályázat azonnali kifizetését szorgalmazza a szövetség

Share Button
Az előző lakossági napelemes pályázat „nagyon sok napelemtelepítőt hozott csődközeli helyzetbe, vagy már csődbe is mentek. Most ezektől a cégektől várjuk, hogy az új pályázatban újra ők finanszírozzanak, ami hatalmas kockázatvállalás a részükről és bizonytalanságot okoz a befektetőknek” – hívta fel a figyelmet a most elindult új lakossági napelemes pályázat kapcsán Kiss Ernő, a Magyar Napelem, Napkollektor Szövetség elnöke. Éppen ezért az MNNSZ által közzétett 12 pontos lista első pontjában azt szorgalmazzák, hogy azonnal fizessék ki az előző pályázatban munkát vállalt kivitelező cégeket.

A szövetség alelnöke, Szilágyi László, úgy fogalmazott a közleményben: „a 12 pontot elsősorban kihívásnak gondolom, nem támadásnak szánjuk, arra szeretnénk vele felhívni az érintett szervezetek, jogalkotó figyelmét, hogy segítsenek ezen akadályok elhárításában és biztosítsák a napenergia felhasználásnak minél szélesebb lehetőségét.”

Az akadályok egyike az, hogy a 2021-ben indított RRF-es lakossági napelemes pályázatban a közel 124 milliárd forint elnyert támogatásból még mindig csak közel 37 milliárdot fizettek kisok kivitelező még mindig nem kapta meg a 40%-os előlegen felüli az elvégzett munkák ellenértékét. Kiss Ernő nyilatkozata szerint ez „egy nagyon összetett problémát okoz. Egyrészt e miatt több elkezdett napelemes beruházás nem tudott lezárulni, így nagyon sok háztartásban nem tudták befejezni a telepítéseket, mert évek óta húzódnak a kifizetések. Az új pályázatban ugyan azoktól a kivitelezőktől várják, hogy megint saját pénzüket kockáztassák és beláthatatlan időre, kamatmentesen és árfolyamkockázattal hitelezzenek, akik a korábbi pályázatokból sem lettek kifizetve. Ez szinte az összes kivitelező tagvállaltunkat hátrányos helyzetbe hozza. Összességében többmilliárd forint kintlévőséget kell kezelniük.”

A lakossági napelemes pályázat kifizetései körül már régebb óta vannak problémák, illetve a kivitelezők körében feszültségek.

A fentiekhez azt fűzte hozzá Szilágyi László, hogy „A 12 ponttal egy olyan kampányt indítunk, ami egyértelműen mutat rá azokra az akadályokra, amik jelenleg a napenergia hatékony felhasználásának és a napelemek terjedésének útjában állnak. A szövetségünk céljai, hogy ezek a pontok egyértelműek legyenek mind a napelempiac résztvevőinek, mind a jogalkotóknak és természetesen a felhasználóknak egyaránt.”

A szövetség hangsúlyozza, hogy az alább felsorolt pontokkal nem támadni szeretnének senkit, hanem gyors megoldást találni a problémákra. A célok deklarálásával tiszta és egyértelmű célok mentén akarnak haladni a megoldás felé.

A fentiek után a második pont a tavaly ősszel eldöntött bruttó elszámolási rendszer egyik sarokpontjának megváltoztatását szorgalmazza, azaz azt, hogy a bruttó elszámolási rendszerbe kerülő háztartások ne csak 5 forintot kapjanak a rendszerbe betáplált áramért, hanem piaci alapú átvételi árat. Ennek jogszabályi kereteit bár megteremtette egy friss kormányrendelet, tisztázva a szaldó és bruttó elszámolás részleteit, de a gyakorlatban egyelőre műszaki-hálózati okok bizonyára nem lesz olyan kereskedő, aki 5 forintnál többet kínálna, amelyre többek között az MNNSZ-szel is végzett piaci körképünk is rámutatott.

Mindezek után az alábbi 12 pontos listát tette közzé az MNNSZ, de az egyes pontok tartalmát nem fejtették ki:

  1. A napelempályázatok (kivitelezőinek) azonnali kifizetése.
  2. Piaci alapú átvételi árak a bruttó elszámolásban.
  3. Kiszámítható és egyértelmű jogszabályi környezet.
  4. A napelemes rendszerek áfája 0%.
  5. A 2023. december 31. előtti napelemes rendszerek szaldó elszámolását.
  6. 0-8 kVA inverterek engedélyezése 1-fázison.
  7. Energiaközösségek.
  8. Robin Hood adó eltörlése a naperőműveknél.
  9. Kereskedelmi célú naperőművek azonnali engedélyezése.
  10. Alanyi jogon igényelhető támogatást.
  11. Országos hálózati feltáplálást.
  12. Szakmai egyeztetést a napelemszövetséggel (MNNSZ).

Forrás: portfolio.hu online gazdasági újság

Címlapkép forrása: Getty Images