Az európai szolár fejlesztők szolár beszállítói lánc stratégiát sürgetnek, cél a 20 GW gyártási kapacitás 2030-ig

Európa jelentősebb szolár gyártói arra szólították fel az Európai Bizottságot (European Commission, EC), hogy dolgozzon ki olyan stratégiát a fotovoltaikus ágazat beszállító láncára vonatkozóan, amivel megelőzhető a költségek megugrása és a projektek megszakítása, miközben a tömb 20 GW gyártási kapacitást tűzött ki célul 2030-ig.

Share Button

Európa jelentősebb szolár gyártói hangsúlyozták a fotovoltaikus gyártás alapjainak kiépítését a kontinensen, hogy az ágazat védett legyen a jövőbeli sokkhatásokkal szemben és eleget tegyen a szén-dioxid-mentesítéssel kapcsolatos célkitűzéseknek. Kép: Pixabay.

 

Az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek és más vezető EC tisztviselőknek címzett levélben az áll, hogy szükséges „egy európai szintű stratégia kidolgozása a szolár ágazat értéklánca számára” annak érdekében, hogy elérhetővé váljanak az Európai Bizottság által az Európai Green Deal beruházási tervben megfogalmazott célok.
„Ha időben teszünk megfelelő lépéseket”, akkor az EU elérheti a 20 GW gyártási kapacitást 2030-ig, fogalmaztak és hozzátették: „az ágazat érdekeltsége fennáll”, tekintve a 2 GW cellagyártást, amelyet főként az Európában újra kialakult magánszektor finanszírozott.
Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított a kontinens napenergia helyzetéről, az év későbbi részében közzétenni tervezett szolár stratégiája előkészítéseként.
Az aláírók – a BayWa r.e., az EDF Renewables, az Enel Green Power, az ENGIE, az Iberdrola Renewables, az Amarenco, az Akuo Energy és a Vattenfall Solar – arra panaszkodtak, hogy Európát megfosztották a „a szolár értéklánc leginkább stratégiai jellegű lépéseitől.”
„A legtöbb uniós projektfejlesztő korlátozott számú beszállítóra támaszkodik, és az Európán kívüli országok jelentős koncentrációja figyelhető meg” –fogalmaztak a levélben.
Bár „nincs arra utaló jel, hogy az együttműködés a közeljövőben megszűnne”, az aláírók közlése szerint a piac jelenlegi rendkívüli állapota, „például a poliszilícium költségének 400%-os megugrása és a napelem modulok 2022-ben várható hiánya” komoly fennakadást idézhet elő az Európai Unió szén-dioxid-mentesítési munkamenetében.
Tavaly a szolár gyártás bekerült az Európai Bizottság kiválasztott 14 ipari terület közé, amelynek támogatására a blokk egyedi mechanizmusok révén törekszik, ezt az elkötelezettségek akkoriban üdvözölte a szakmai szervezet, a SolarPower Europe.
„Középtávon a részegységek beszállításához több forrásból való hozzáférés biztosítása szükséges a gyártók közötti egészséges verseny kialakulásához, a folyamatos innovációs ciklus fenntartásához, a beszállítói lánc fenntarthatóságának javításához és az ágazat jövőbeli sokkhatásokkal szembeni ellenállóképességének létrehozásához” – jelezték.
Indiát és az Egyesült Államokat hozta fel példának olyan országként, amely „már felismerte a napelem ágazat stratégiai jelentőségét, és amelyek ismét beruházásokkal támogatják belföldi gyártásukat” és hozzátették, hogy Európa szilárd alapokkal rendelkezik, amelyre építhet a továbbiakban.
A fejlesztők arra is felszólították az Európai Bizottságot, hogy merészebb vállalásokkal törekedjen a nettó zéró cél elérésére. Az Európai Bizottság szakértői 2030-ig körülbelül 479 GW napelem telepítésével számolnak, de „a jelenlegi piaci trendek arra utalnak, hogy Európa ennél több kapacitásra fog szert tenni már 2030 előtt”, ezt a SolarPower Europe kutatására hivatkozva állítják.
„És sokkal többet is el tudunk érni: a klímasemlegesség felé vezető úton Európának 870GW-ot kell telepítenie 2030-ig. Az aláíró vállalatok, Európa legnagyobb napelem és megújuló energia fejlesztői készen állnak a szolár gyorsabb ütemű fejlesztésére.”

Forrás: pv-tech