Begyorsult tavaly a Metár

Share Button
Kétfajta támogatásért is hosszú sor áll a keret kimerülése miatt a megújuló alapú energiatermelésben, egyre viszont alig van igény.

Belendülőben a megújuló alapú energiatermelés két éve indult új támogatási rendszere, ahol három támogatástípushoz lehet hozzáférni: a kötelező átvételhez (Metár KÁT), az 1 MW alatti létesítmények pályázat nélküli zöldprémiumához és a korábbi támogatásból kifutó biomassza- és -biogázerőművek barnaprémiumához.

Az első kategóriában 2017-ben harmincan, tavaly már százötvenöten kaptak támogatási jogosultságot a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól (MEKH).

Ezen belül az első év egymilliárd forintos keretének a 30 százaléka sem fogyott el, de még a teljes támogatási igény sem tette ki a rendelkezésre álló összeg felét. Annál kapósabb volt az így megmaradó pénzzel megnövelt csaknem másfél milliárd forintos, 2018-as keret, sőt még kevésnek is bizonyult: a beérkező 630 kérelemhez majdnem hatmilliárd forintnyi támogatási igény tartozott. A túlkereslet miatt a hivatal 2018 végén már 170 megfelelően és hiánytalanul kitöltött, de a támogatási korlát miatt elutasított kérelmet tartott nyilván összesen 1752 millió forint értékben.

A barnaprémiumra 2017-ben még csak a Mátrai Erőmű jelentkezett, tavaly már tizenegy pályázó volt Fotó: Móricz-Sabján Simon

Így nem csoda, ha a MEKH már most, 2019. január elején rendben lévő Metár KÁT-kérelmeket utasít vissza a keret kimerülése miatt.

Az előbbiek és a zöldprémiumos kérelmek szinte mind napelemes rendszerek támogatására irányultak a hivatal szerint. A két év alatt elenyésző számban, összesen négyen igényeltek támogatást hulladéklerakóból származó gázt, szennyvízgázt és vízenergiát hasznosító létesítményekhez.

Zöldprémiumot 2017-ben még senki sem kért, a megmaradt félmilliárdos éves támogatási keret hozzáadódott az ugyanekkora, 2018-ashoz.

A tavalyi száz kérelem több mint 1,9 milliárd forintra vonatkozott, végül negyvenöten kaptak 983 millió forintot. Ezzel nagyjából el is fogyott a pénzt, emiatt jelenleg is 41 pályázat vár a sorára, összesen 684 milliós igénnyel. Ebben a két évben a MEKH összesen 125,45 megawatt teljesítményű, megújuló alapú áramtermelő berendezés üzemeltetésének támogatását hagyta jóvá, a teljes beruházási szándék 414,45 megawatt volt.

Kevésbé volt kapós a barnaprémium.

A korábbi támogatásból kikopó biomassza- és a biogázerőművek további működtetésére 2017-ben 20 milliárd forint állt rendelkezésre, de csak egy érdeklődő volt – a MEKH tájékoztatása szerint a Mátrai Erőmű –, amely egymaga elvitt ötmilliárd forintot. A keret csaknem 15 milliárdos maradványa a tavalyi, 10 milliárdos forrást növelte. Tavaly 11 igény érkezett sikerrel 424 millió forintnyi barnaprémiumra – 2019-re 16 milliárd forint maradt.

A Világgazdaság kérdésére, hogy az eddigi tapasztalatok alapján kell-e változtatni a Metár rendszerén, a MEKH jelezte: a rendszer kialakítása és az esetleges módosítása is az Innovációs és Technológiai Minisztérium hatáskörébe tartozik.

Forrás: vg.hu