Először mondhatják ki a klímacsúcson, hogy muszáj eltávolodni a fosszilis energiahordozóktól

Share Button

Egy lépést legalább sikerült tenni a klímacélokért.

Az eredetileg tervezett határidőn túl, de megegyezésre jutottak a dubai klímacsúcs, a COP28 résztvevői egy kompromisszumos egyezség szövegéről, amit megpróbálhatnak szerdán elfogadtatni. Ahogy az várható volt, az olajtermelő országok megfúrták azt a több mint száz állam által támogatott kezdeményezést, hogy az olaj, gáz és szén használatának kivezetéséről legyen szó a szövegben, de az egyezménybe az bekerült, hogy el kell távolodnia a világnak a fosszilis energiahordozóktól. A változásnak „igazságos, rendezett és méltányos módon” kell megtörténnie az egyezség szövege szerint – írja a Reuters.

CNN egy kicsit részletesebben is elemezte, hogy pontosan miben állapodtak meg a résztvevők. Az elemzők szerint a valóban egy eddig nem látott fontos fejlemény, hogy kimondták, el kell távolodni a káros energiahordozóktól – ez apróságnak tűnhet, de ilyen szinten most mondhatják ki először azt, hogy nem elég a kibocsátás csökkentése, hosszú távon teljesen más energiahordozók használatára lesz szükség. De sok kiskaput is látnak a szövegben, amiket kihasználva még 2050 után is lehetne folytatni a károsanyag-kibocsátást, illetve a greenwashingot sem szüntetné meg a javaslat.

És persze még ha el is fogadják a javaslatot a most tervezett formájában, akkor is csak ez után jönne a nehezebb lépés: a nemzeti jogszabályokba átültetni mindezt. Épp a napokban jött ki egy elemzés arról, hogy a G20 országok közül egyik sem teljesítette eddig a klímavédelmi vállalásait, és nem nagyon látszik az, hogy ez mitől változna meg.
Forrás: hvg.hu