Konferencia: Európa megerősítése napenergiával működő városokkal, Brüssszel, 2023.07.06.

Share Button
Budapest Főváros kezdeményezésére és szervezésében valósult meg Brüsszelben a konferencia, ahol többek között EU Bizottsági szakértők és EU parlamenti képviselők résztvételével ismerték meg a hazánk napelem szektorának aktuális kihívásait és szakmai egyeztetést tartottak a városi napenergiaellátás fejlesztésének lehetőségeiről! Természetesen az EUKI projekt keretében az MNNSZ is személyesen képviseltette magát.
Befektetni a megújuló energiaforrásokba egy „mindenki számára előnyös” megoldást biztosít – elősegítve Európa energiabiztonságát és a dekarbonizációt.

Ámon Ada, a Főváros osztályvezetője ismertette a résztvevőkkel a tavalyi évben létrehozott és mindenki számára elérhető Szolártérkép előnyeit es jelentősségét. E mellett kifejezte csalódottságát a 2022 októberben kihirdetett napelem visszatáplálásának tiltására hivatkozva. Az osztályvezető szerint 2023-ban méltatlan egy EU állam számára, hogy ilyen szabályzással lehetetleníti el a kormány a megújuló energiák terjedését.

A Magyarországot jelenleg korlátozó visszatáplálási szabályok ellenére a konferencia egyértelműen a nagyvárosok megújulóenergiafejlesztését és a lokális energiatermelést tűzte ki célul. Eero Ailio Advisor, EU Commisson szerint a helyi aktivitás az elsődleges, a változást, fejlődést a városok tudják a legjobban előidézni. A sikert elsősorban a beruházási tervek indításában és a klímavédelmi jogszabályok kidolgozásában látja.

– A legolcsóbb és leghatékonyabb energetikai beruházás a háztetők napelem telepítése, hőszivattyúkkal kombinálva a városi épületeken, óvodákon, közintézményeken és ipari létesítmények tetején. Hangsúlyozta Walburga Hemetsberger a 3000 tagott számláló Solar PoWEr EU vezetője. Előadásában kitért a komplett európai napelemes ellátási lánc stabilitásának fontosságára. Egyértelmű műszaki szabályozás, befektetések, gyorsított engedélyezési eljárás, stabil elosztói hálózat és megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerőre van szükség a növekedésre (2030-ra 1,5M napelemkivitelezőre lesz szükség). Célként határozta meg a napelemgyártók európai jelenlétének fontosságát az ellátási lánc biztonságának érdekében.

A legutóbbi megállapodás révén az Európai Unió megújuló energiákról szóló irányelvének (RED III) felülvizsgálatában fontos lépés történt a megújuló energiaforrások további fellendítése érdekében, lehetővé téve a jelenlegi éves megújuló energia felhasználásának több mint kétszeresére növelését.

A villamosenergia-rendszer szempontjából a napelemek és a szélenergia lesznek az EU villamosenergia-rendszerének fő pillérei. 2030-ig közel 600 GW napelemnek kell telepítve lennie az EU-ban, szemben a 2022 végén mért 210 GW-val. Az urbánus környezetek egyre fontosabb szerepet játszanak ebben a kontextusban. Először is, a városoknak már most is magas az elektromos energiaigényük, és ez tovább fog növekedni, többek között az épületek fűtésének, hűtésének és a közlekedési ágazat elektromosítása miatt.

Másodszor, a városi tetők hatalmas, kiaknázatlan potenciált jelentenek a napenergia terén. Az energiabiztonsági kérdések ugyanolyan fontosak a városi szinten, mint az országos és az EU-szinten. A városok ellátásbiztonságának megerősítése kétségtelenül enyhíteni fogja ezt a problémát az országos és az EU-szinten, miközben hozzájárul az energiaátmenet felgyorsításához.

Az EU Napelem Energia Stratégiája hatalmas napelem telepítést céloz meg az Európai Napelem Tetők Kezdeményezésen keresztül. Példaként Budapesten 5 GW napelem potenciál áll rendelkezésre a tetőkre. Sok európai városnak hasonló feltételei és potenciáljai vannak, ami hangsúlyozza az Európai Napelem Tetők Kezdeményezésének fontosságát.

A városoknak ki kell cserélniük és részt kell venniük ezekben a kérdésekben, maximálisan kihasználva az EU 100 klímamentes és okos városra vonatkozó missziójának nyújtotta fontos keretet.

Hogyan lehet megszüntetni vagy megoldani a jelenlegi akadályokat és problémákat a városi napelemprojektek megvalósításában?

A konferencia konkrét példákkal és lehetőségekkel mutatta be a városokban történő napelem telepítés fellendítésének lehetőségeit.

A konferencia része a „Budapesten a nagyméretű városi tetőnapelem-telepítések lehetőségeinek felfedezésével és népszerűsítésével alacsony szén-dioxid-kibocsátású beruházások elősegítése” projektnek, amely az Európai Klímavédelmi Kezdeményezés (EUKI) része, a német Szövetségi Környezetvédelmi, Természetvédelmi, Nukleáris Biztonsági és Fogyasztóvédelmi Minisztérium kezdeményezése.

PROGRAM

09:00  

Registration & coffee

 

09:30 Welcome & opening

Ada Ámon and Benedek Jávor, City of Budapest

 

 

BLOCK 1

 

 

Moderation: Benedek Jávorhead of Budapest Representation in Brussels

 

09:45

 

Keynote 1: Solar energy in the light of the European Green Deal and the new RE directive

Ville Niinistö, MEP, European Parliament

 

Keynote 2: Towards clean, secure and affordable carbon-free European power supply and the role of cities

Eero Ailio, Adviser, European Commission

 

Keynote 3: Solar power as power horse for a carbon-free power supply in cities

Walburga Hemetsberger, CEO, SolarPower Europe

 

A solar map for the city of Budapest

Ada Ámon, Head of Department Climate and Environment, City of Budapest

10:45 Q&A with the audience
10:55 Coffee break
 

BLOCK 2

 

11:15 Panel 1: Regulatory and policy aspects of boosting solar PV in cities

Eero Ailio, Adviser, European Commission

Walburga Hemetsberger, CEO, SolarPower Europe

Csaba Ruzsa, Deputy-Mayor, Pécs (HU)

 

Q&A with the audience

 

Moderation: Adrien Hiel, spokesperson, Energy Cities

 

12:00 Panel 2: Technical aspects of boosting solar PV in cities: Network stability and system integration

Raf Bellers, Director, Fluvius

Evert Eriksson, Energy Policy Advisor, Flemish Energy and Climate Agency

Tamás Kenessey, Co-Founder, Met3r Solutions

 

Q&A with the audience

 

Moderation: Christian Redl, Senior Associate, Agora Energiewende

 

 

12:45

 

Wrap up: Ada Ámon and Benedek Jávor, City of Budapest

 

12:50-13:30 Lunch