Rossz hír a napelemeseknek: tömegesen csúszhat akár éveket a nagy naperőművek hálózati csatlakozása

Share Button

Lezárult a tavaly év végén kormányrendeletben előírt naperőműves nyilatkoztatási eljárás első szakasza, melynek során a hálózati csatlakozási stop kihirdetése előtt befogadott csatlakozási igénnyel rendelkező erőművi befektetőknek meg kellett erősíteniük beruházási szándékukat, és a csatlakozás kívánt időpontját is közölniük kellett, majd terveiket egy jelentős kiegészítő pénzügyi biztosíték megfizetésével is nyomatékosítaniuk kell. A háztartási kiserőműveket (HMKE), illetve a hálózatra nem, csak saját célra termelő erőműveket nem érintő nyilatkoztatási eljárás első körében a befektetők szinte teljes egészében megerősítették beruházási szándékukat a január 15-ei határidőig, de sokan az eredetileg tervezettnél csak később csatlakozhatnak a hálózathoz.

A nyilatkozati eljárásban érintett, az átviteli rendszerirányítónál vagy valamelyik elosztói engedélyesnél befogadott, zömükben naperőműves beruházásokhoz kapcsolódó csatlakozási igények összesen mintegy 5200 MW-ot fedtek le 2022 márciusában, vagyis a tavaly májusban az új igényekre hirdetett hálózati csatlakozási stop bejelentését megelőzően. A befogadott igények között azonban a gyanú szerint olyan projektek is csatlakozási engedélyhez juthattak, amelyek különféle okok miatt várhatóan nem valósulnak meg, például azért, mert kihátrált mögüle a finanszírozás. Így ezek tulajdonképpen blokkolják a ténylegesen beruházást tervező új fejlesztők megjelenését az adott hálózati szakaszon.

Ezért a nyilatkoztatási eljárás egyik fő célja annak felmérése, hogy a projektek rendelkeznek-e megfelelő finanszírozási háttérrel. Ennek megléte azért sem magától értetődő, mert az utóbbi időszakban nagymértékben megemelkedtek a kamatszintek, számos projekt pedig elveszítette korábbi vonzerejét, a decemberi kormányrendeletben e beruházásokra kivetett kiegészítő pénzügyi biztosíték fizetési kötelezettség pedig sok befektető számára jelenleg megfizethetetlen. Arra vonatkozóan, hogy a kiadott engedéllyel rendelkező projektek között mekkora lehet azok aránya, amelyek megvalósulása bizonytalan, csak hozzávetőleges becslések vannak iparágon belül is, a korábbi várakozások azonban arról szóltak, hogy ez akár a 20-50 százalékot is elérheti.

Kitartanak a befektetők

A mostani eljárás egyelőre rácáfolni látszik a becslésekre, ugyanis a Mavir által közölt első körös eredmények tanúsága szerint a befektetők a fenti igénytömegből mindössze 1 MW igényt nem erősítettek meg (időközben körülbelül 660 MW lépett üzembe).

A csatlakozást biztosító hálózati engedélyeseknek tett nyilatkozatok alapján tehát a befektetők nagy többsége egyelőre a megváltozott feltételek között is kitart projektje mellett, amelyek maradéktalan megvalósulása esetén a jelenlegi, 4000 MW-ot meghaladó magyarországi fotovoltaikus kapacitás pár éven belül megduplázódhat.

Ráadásul a Mavir közlése szerint ezen igénytömegen felül 2022. május 2. és 22. között a befektetők további, a meglévő kapacitással csaknem azonos mértékű, 3800 MW-nyi napenergiás és további 1100 MW-nyi egyéb új termelői és energiatárolói kapacitásra jelentettek be csatlakozási igényt a hálózati engedélyeseknél.

Forrás/bővebben: portfolio.hu