Felfedte lapjait a kormány: ennyit szán idén energiahatékonyságra

Share Button

Idén 21 pályázati felhívást terveznek kiírni a Környezetei és Energiahatékonysági Operatív Programban (KEHOP),
melynek együttes keretösszege 275 milliárd forint – derül ki a mai Magyar Közlönyben megjelent Éves Fejlesztési Keret (ÉFK) szerint. Ebből a Portfolio számításai szerint energiahatékonyságra és megújuló energiás célokra összesen 187 milliárd forintot szánnak, nagyrészt állami, önkormányzati és egyházi épületenergetikai célokra. A tavaly meghirdetett KEHOP-pályázatok keretösszegéhez képest idén fele annyi felhívás jelenik majd meg, így kijelenthetjük, hogy 2016-ban nem számíthatunk pályázati dömpingre ezen a területen. Ha figyelembe vesszük a 2015-ben meghirdetett pályázatok volumenét, akkor összesen 870 milliárd forintnyi keretet írnak ki idén év végéig a KEHOP-ban, amely a teljes hét éves keret 74%-a.

Ezt tisztáznunk kell!

Mielőtt bemutatjuk a KEHOP Éves Fejlesztési Keretét, érdemes tisztáznunk, hogy ebbenhiába keressük az eredetileg a lakosságnak szánt energiahatékonysági korszerűsítési forrásokat, mert azok döntő részét a kormány már egy tavaly őszi döntéssel „átkonvertálta” a középületek, illetve egyházi és civil szervezeti épületek számára.Így a lakosságnak kizárólag hitel alapú források állnak majd rendelkezésre augusztustól, amelyeket a GINOP a január 19-én közzétett éves pályázati menetrendje rögzített is 103 milliárdos keretösszeggel. „Cserébe” a KEHOP 5. prioritásában alsó hangon is találunk 100-120 milliárd forintnyi vissza nem térítendő forrást, amelyeket a középületek, illetve egyházi és civil szervezetek épületeinek energiahatékonysági korszerűsítésére szán a kormány (igaz a februárra beharangozott pályázatok még nem jelentek meg).

Azt is érdemes tudni, hogy a KEHOP alább bemutatott pályázati menetrendjét nem érdemes készpénznek venni, mivel az egyik februári sajtótájékoztatón Lázár János, a Miniszterelnökség vezetője elismerte, hogy folyamatban van a KEHOP módosítása. Mire azonban ez végigfut az itthoni, majd a brüsszeli egyeztetéseken, még feltehetően eltelik néhány hónap. Így valószínűleg egyfajta kényszerből is meg kellett most jelentetni a KEHOP éves menetrendjét, hogy legyen az év elején egy eligazító jellegű menetrend, ami aztán majd az év későbbi részében változik (a módosítást egyébként negyedévente meg is engedi a 272/2014-es kormányhatározat).

A KEHOP céljai

 

  • a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak megelőzése és mérséklése, az alkalmazkodóképesség javítása,
  • az erőforrás-felhasználás hatékonyságának fokozása,
  • a szennyezések és terhelések megelőzése és mérséklése,
  • egészséges és fenntartható környezet biztosítása

A KEHOP éves fejlesztési kerete alapján az év végéig összesen 869,06 milliárd forint kerül kiírásra – tudhatjuk meg a ma megjelent kormányhatározatból. Ez az összeg a teljes hét éves keret 74,09 %-a.

Ha a tavaly meghirdetett pályázatokat nem vesszük figyelembe, akkor számításaink szerintaz idei évre összesen 21 pályázat fog megjelenni 274,72 milliárdos keretösszeggel.

A tavaly meghirdetett pályázatok mellett, másik szempontként figyelembe vettük a kiemelt projekteket is, ugyanis a 21 felhívásból 11 pályázat nevesített projekt, tehát csak a kormányhatározat 2. sz. mellékletében meghatározott szervezetek tudnak támogatási kérelmet benyújtani.

A KEHOP 5 prioritása részletesen

A Portfolio kiszámolta, hogy az egyes prioritásokra mennyi keretösszeg jut a 2016-os évet tekintve. Az összefoglaló táblázatból jól láthatjuk, hogy a természetvédelmi és élővilág-védelmi fejlesztésekről szóló 4. prioritásra egyáltalán nem terveznek forrást, ugyanis tavaly meghirdették az összes keretet. Az idei évre a legtöbb keretösszeggel az energiahatékonyság növeléséről, megújuló energiaforrások alkalmazásáról szóló 5. prioritás rendelkezik, mindösszesen 187,03 milliárd forint, mely 16 pályázati felhívás között oszlik meg.

kehop2016-20160301

Forrás: portfolio.hu

Bővebben