Gulyás Gergely is csak reménykedik, hogy végre megkapják a pénzüket a napelemes pályázat nyertesei

Share Button

A pályázók évek óta várnak a teljes támogatás kifizetésére, kivitelezőik pedig – hiába az előlegek – a csőd szélén táncolnak, vagy már be is dőltek, mert nem jutottak hozzá a rég odaítélt pénzhez.

Az előlegek kifizetése látványosan felgyorsult, hátha hasonló siker lesz a támogatásokkal is – ütötte el röviden a hvg.hu kérdését Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón, amikor arról igyekeztek információhoz jutni, hogy mire számíthatnak a napelemes cégek és a pályázók, akik a 2021-ben indult állami napelemes pályázat kifizetésére várnak, esetenként évek óta.

Az ügyről a hvg.hu is írt már, és a héten a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség is felhívta a figyelmet. A szövetség – amely 12 pontban tette közzé elvárásait – jelezte, a kifizetések késése miatt sok kivitelező került csődközelbe, sőt volt, aki csődbe is ment, mivel saját erőből kellett beszerezzék az eszközöket, ily módon az államot finanszírozzák, amely nem siet rendezni a cechet.

A miniszter további részleteket nem mondott, de azt ígérte, utánanéz annak, hogy állnak a kifizetések. Ebben a hvg.hu is tud segíteni: a pályázati statisztika alapján a 35 ezer nyertes pályázó közül 20 400 esetében folyósítottak előleget az összesen 123,6 milliárd forint odaítélt támogatásból. A folyósított előlegek 36 milliárd forintot tesznek ki, tehát nagyjából a negyedét a teljes támogatási keretnek, és körülbelül 1,7 millió forintot jelentenek pályázónként.

Gulyás Gergely azt is mondta, hogy „Itt is van egy plafon, amennyi támogatást ki tudunk fizetni”, de azt nem árulta el, hogy a plafon alatt vajon az eredeti, 123,6 milliárdos odaítélt keretet érti – ez magától értetődő, fölösleges is volna külön kiemelni –, vagy arra, hogy nem lesz elég forrás mindenkit kifizetni. Ez utóbbi gyanút erősítheti, hogy – mint arról a hvg.hu is beszámolt korábban – a pályázatot eredetileg az uniós helyreállítási alap (RRF) vissza nem térítendő részéből finanszírozták volna, amit azonban az Európai Bizottság a jogállami aggodalmak miatt befagyasztott, és azóta sem oldott fel.

Forrás: hvg.hu