Gyorsan népszerűvé vált a pécsi Zöld Zóna Látogatóközpont

Share Button
Ugyan olyan csapás érheti a világ olajtermelő országait egy évtizeden belül, mint amilyet az fekete arany árának zuhanása miatt az elmúlt bő másfél évben elszenvedtek. Ezúttal a villanyautók vártnál gyorsabb elterjedése lehet ezért a „bűnös”.

Itt az ideje, hogy a befektetők elkezdjék komolyan venni az elektromos autókat – kezdi háttércikkét a Bloomberg. A következő két évben az amerikai Tesla és a GM Chevrolet márkája olyan villanyautókkal készül piacra lépni, amelyek egy feltöltéssel több mint 300 kilométer megtételére képesek. És a áruk a 30 ezer dolláros tartományban lesz.

Eközben a Ford, a Volkswagen, a Nissan-Renault és a BMW is dollármilliárdokat invesztál saját elektromos meghajtása fejlesztésébe. És a többi autógyártó sem akar lemaradni, nem beszélve arról, hogy két technológiai óráscég, az Apple és a Google is következő generációs, konnektorból tölthető elektromos járműveken dolgozik.

Ez bizony érezhető lesz

Ez nagy gond a világ olajtermelőinek – vélik a Bloomberg szakszerzői. Az OPEC érvényben lévő előrejelzése szerint az elektromos autók a teljes autó-világpiacnak csupán egy százalékát fogják elérni 2040-ben. Az Exxon Mobil, a világ legnagyobb olajmultija hasonlóan lekicsinylő várakozásokat fogalmazott meg.

Lehet, hogy újra kell gondolniuk előrejelzésüket. Az olajpiacon kialakult napi kétmillió hordós túlkínálat, amely 2014 közepétől kezdve a hordónként 100 dollár feletti szintről 30 dollár környékére szorította le a fekete arany árát, váratlanul érte az ágazat szereplőit. Senki sem jelezte előre a változást annak ellenére, hogy köztudott volt az észak-amerikai olajpala-kitermelés felfutása.

Nagy melléfogások

A Bloomberg korábbi visszatekintéséből kiderül, milyen nagyokat tévedtek a szakértők akkor is, amikor átmenetinek gondolták az olajáresést, és akkor is, amikor eltúlozták annak mértékét. Nem kell pánikolni az első kis áreséstől – mondta Jim Volker, a Whiting Petroelum olajcég vezérigazgatója 2014 szeptemberében.

Szaúd-Arábia és az OPEC több tagja már megállapodott napi félmillió hordós exportcsökkentésben – fejtegette. A kartell ezzel támaszt fog adni az áraknak. Az USA olajpala-termelőinek nincs miért aggódniuk. Valójában az OPEC 2014 decemberében a kitermelés szinten tartása mellett döntött és az olajpalacégek kútjainak több mint felét be kellett zárni, mert az alacsony árak mellett gazdaságtalanná váltak.

Volker számos szakmabeli optimizmusának adott hangot. Ezt bizonyítják a Bloomberg október eleji elemzői várakozásai. Ezek azt jelezték előre, hogy 2014 utolsó három hónapjában átlag 97 dollár/hordó lesz az olaj ára, és az első negyedév növekedést hoz.

A ló túloldala

Nem sokkal később, 2015 januárjában aztán már ráébredtek a szakemberek, hogy megalapozatlan volt a bizakodásuk. A hírügynökségnek nyilatkozó elemzők ekkor már 50 dollár/hordós árat jósoltak 2015 január-márciusára. Valójában az észak-amerikai WTI átlagára 48,57 dollár lett.

Beindult a pesszimisták fantáziája is. Edward Morse, a Citigroup elemzője február elején arról értekezett, hogy hamarosan jöhet a 20 dolláros ár, ami az OPEC széthullásához vezet. Erre a szintre azóta sem hanyatlott a fekete arany ára és a kartell, ha kissé megtépázva is, de még él. Számos további elemző 30 dollár/hordós árat jósolt 2015 első felére, ahova végül csak 2016 elején jutott el az árcsökkenés.

A nagy kérdés

Végeredményben tehát ott tartunk, hogy bár senki sem látta előre, kitartóan fennmaradt a napi kétmillió hordós túlkínálat az olajpiacon. Az OPEC néhány tagállama, köztük Szaúd-Arábia, és Oroszország megállapodott arról, hogy – az igen magas – januári szinten befagyasztják a kitermelésüket, ha a többi nagy termelő is csatlakozik hozzájuk.

Ezt sokan egy termeléscsökkentési egyezmény előszelének látták, ám Ali al-Naimi szaúdi olajminiszter szerdán lehűtötte a várakozásaikat, ugyanis kijelentette: nem látja értelmét a kitermelés mérséklésének – írta a MarketWatch. A befagyasztás nyomán időel, a kereslet bővülésével létrejön a kívánt piaci egyensúly – fejtegette az olajipar talán legbefolyásosabb embere.

A nagy kérdés tehát, amely a Bloomberg szakszerzői firtatnak, a következő: mikor fogja az elektromos autók elterjedése éppen annyival, azaz kétmillió hordóval csökkenteni a napi olajkeresletet, mint amennyi felesleg az elmúlt időszak árzuhanását okozta?

Hamarosan

És a válaszuk meglepő: hamarabb, mint gondolnánk. Erre utal az elmúlt év egyik meglepő autópiaci tendenciája. Annak ellenére, hogy az alacsony olajárak miatt a világon mindenütt viszonylag olcsó volt az autók üzemanyaga, a villanyautók eladása 60 százalékkal ugrott meg az egy évvel korábbihoz képest.

Ha ez a növekedési ütem folytatódik, akkor 2023 lehet az az év, amikor az elektromos autóknak köszönhetően napi kétmillió hordóval csökken a világ olajfelhasználása. Erre az évre szorítják ki a forgalomból annyi hagyományos meghajtású társukat, hogy ez a hagyományos üzemanyag felhasználásának éppen ekkora zsugorodásához vezet.

És a meghajtásukhoz szükséges áramot biztosan nem olajból – hanem szénből, gázból, nukleáris és alternatív forrásból – fogják előállítani.

Forrás: napi.hu

Egy éve nyitotta meg kapuit a Pannonpower pécsi erőművében létrehozott interaktív ismeretterjeszt? központ
Már működése első évében több mint 1300 látogatót fogadott a Pannonpower pécsi erőművében létrehozott Zöld Zóna Látogatóközpont. Az Európa legnagyobb, tisztán megújuló energiaforrások hasznosításával működő kogenerációs erőművében 2015 márciusában megnyitott ismeretterjeszt? központ a létesítmény fejlődésének történetét és világszínvonalú biomassza-technológiáját mutatja be a nagyközönség számára is érthető és élvezhető formában. A Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó Pannonpower mintegy 150 négyzetméteres látogatóközpontja az országban egyedülálló programlehetőséget kínál az oktatási intézmények tanulói számára is, látványos szemléltetőeszközökkel bemutatva a megújuló energiaforrások hasznosítására épül? körkörös gazdaság modelljét.
Egyéves évfordulóját ünnepli a Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó Pannonpower lakossági ismeretterjesztő központja, a Zöld Zóna Látogatóközpont. A 2015 márciusában a Pannonpower pécsi biomassza-erőművében megnyitott ismeretterjesztő központ mostanáig több mint 1300 látogatót fogadott, az országban egyedülálló módon nyújtva oktató és szórakoztató programot az érdeklődőknek. A központ interaktív eszközök segítségével nyújt betekintést az erőműben alkalmazott világszínvonalú biomassza-hasznosítási technológiába, az energiatermelés és a távhőrendszerek működésének rejtelmeibe.
A központ mintegy 150 négyzetméteres területen, külön épületben kapott helyet, közvetlenül az erőmű épülete mellett, amely Európa legnagyobb tisztán megújuló alapú kogenerációs – azaz hőt és villamos áramot együttesen előállító – távhőtermelő létesítménye. A pécsi erőművet a COGEN Europe, a kapcsolt energiatermelés európai szakmai szervezete 2014-ben Európa legjobbjának választotta „piacfejlesztés” kategóriában.
„A pécsi Pannonpower egyedülálló tudással és technológiával rendelkezik a biomassza hasznosítása terén, de ezt a laikus érdeklődők és az oktatási intézményekben tanuló gyermekek számára is érthető módon kell tudnunk bemutatni. A látogatóközpont pedig afféle ’ipari-turisztikai’ attrakcióként egyszerre járul hozzá az energiatudatosság erősítéséhez és a fenntartható energiatermelés népszerűsítéséhez” – mondta Rudolf Péter, a Pannonpower vezérigazgatója.
A látogatóközpont egy bő egyórás program keretében mutatja be a pécsi erőművet és a biomassza hasznosításának lehetőségeit, különös tekintettel az ipari és mezőgazdasági melléktermékek újrahasznosítására épülő körkörös gazdaság modellre. Az ismeretterjesztő központban a résztvevők testközelből ismerhetik meg a pécsi erőmű tüzelőanyagait, technológiáját és működését. A tárlat alatt a látogatók kipróbálhatják az erőmű és a távhőrendszer működési modelljét, illetve virtuális erőműbejáráson is részt vehetnek az animációs és érintőképernyős eszközök kipróbálása mellett. A látogatóközpontban azok a kisgyerekek is megismerkedhetnek egy biomassza erőmű működésével, akik az életkoruknál fogva nem léphetnének az erőmű területére. Így a 14 éven aluliak is megtudhatják, miként lesz a mezőgazdasági melléktermékből vagy a faaprítékból áram és hő, miközben megtapinthatják a tüzelőanyagokat, és szemügyre vehetik a berendezésekről készített maketteket és modelleket.
„A Zöld Zóna tárlata mellett a látogatók – természetesen szervezett keretek között – az erőmű egyes részeit is bejárhatják. A célunk ezzel, hogy a lehető legteljesebb képet adhassuk át az érdeklődőknek Magyarország első zöld kogenerációs erőművének működéséről, és ezzel együtt a megújuló energiaforrások használatának távlati lehetőségeiről” – emelte ki Rudolf Péter, a Pannonpower vezérigazgatója.
***
A Pannonpowerr?l
A Veolia csoporthoz tartozó Pannonpower működteti Magyarország legnagyobb biomassza-tüzelésű erőművét. Az energetikai társaságcsoport 2004-ben adta át első, apríték-tüzelés? biomassza-kazánját, amelyet 2013-ban a második, bálázható lágyszárú mezőgazdasági melléktermékeket tüzelő biomassza-blokkja követett. Jelenleg a hazai megújuló alapú villamosenergia-termelés mintegy egyötödét állítják elő a pécsi biomassza-tüzelésű blokkok, amelyek egyúttal gyakorlatilag teljes egészében zöld távhővel látják el a 31 ezer lakásával és 450 közintézményével Budapest után a legnagyobb egybefüggő hálózatnak számító pécsi távfűtési rendszert. A pécsi erőműnek köszönhetően hazánk évente mintegy 80 millió köbméter földgáz felhasználását takarítja meg, miközben a légkörbe éves szinten csaknem 150 ezer tonnával kevesebb széndioxid kerül. A Pannonpower minden évben több mint 10 milliárd forintot költ a helyben előállított tüzelőanyagra, ezzel a régió gazdaságfejlesztésének meghatározó szereplője.
Forrás: veolia