Jönnek a kötelező energetika almérők a vállalkozásoknál

Share Button
Az nem újdonság, hogy az energiahatékonysági törvény – egyéb kötelezettségek mellett – a vállalatok számára négyévente energetikai auditálás elvégzését írja elő, azonban az idei évtől még szigorúbb előírásoknak kell megfelelni: a 100 kW teljesítmény feletti fogyasztókat mérni kell, vagyis külön almérővel kell ellátni. Sőt, 2022 -től már az 50 kW-os fogyasztók is ebbe a kategóriába kerülnek. Bár a rendelet beruházásra kényszeríti azon audit alá eső vállalkozásokat, amelyek ezekkel eddig nem rendelkeztek, a befektetés többszörösen megtérülhet, hiszen a mérők elhelyezésével jelentős energiamegtakarítás érhető el. A Siemens szakértőjét kérdeztük.
A vállalati auditot négyévente kell lefolytatni, egy megfelelő jogosultsággal rendelkező független szakértő – szakreferens – bevonásával. A vizsgálat tárgya a termeléshez használt berendezések, illetve az iroda épületek üzemeltetéséhez szükséges villamos energia fogyasztás.

Ez egy törvényi kötelezettség, melynek célja, hogy az energiahatékonyság növekedjen, tehát végső soron a költségek is csökkenthetőek, tehát nemcsak a cégek károsanyag-kibocsátása mérséklődik, de ezzel párhuzamosan versenyképességük is javul

– mondta a Portfolio-nak Broda Krisztián, a Siemens Zrt. kisfeszültségű energiaelosztás területvezetője.

A kötelezettek körét alapvetően három mutatószám adja meg: a foglalkoztatotti létszám, az éves nettó árbevétel és a mérlegfőösszeg. Energetikai audit minden nagyvállalatnak kötelező, ahol:

  • 250 főnél többen dolgoznak, vagy
  • a mérlegfőösszege meghaladja a 43 millió eurót
  • és az árbevétele meghaladja az 50 millió eurót

Az energiaauditot a cégek ki tudják váltani, ha bevezetik az ISO 50 001 szabványrendszert, amely egy még komplexebb, de annál hatékonyabb energiahatékonysági tanúsítvány.

Nőnek az energiahatékonysági elvárások

Az idei évtől lépett hatályba az a kiegészítő rendelet, miszerint a szakreferens igénybevételére köteles gazdálkodó szervezeteknél az egyes fogyasztókat külön mérni kell: 2020. január 1-jétől a 100 kW fölötti teljesítményű villamos fogyasztókat, 2022. január 1-től, pedig már az 50 kW felettieket is.

Forrás/bővebben: portfolio.hu