Mi a napkollektor?

Share Button

Sokakban felmerül mi is valójában a napkollektor, hiszen első hallásra nem mindenki számára egyértelmű maga a fogalom. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk mi az a napkollektor, hogy ezáltal gyorsan egy kezdetleges képet kaphassanak azok, akik ez irányban érdeklődnének.

Napkollektor fogalma

A napkollektor olyan épületgépészeti berendezés, amely a napenergia felhasználásával közvetlenül állít elő fűtésre, vízmelegítésre használható hőenergiát.

Fűtésre való alkalmazása az épület megfelelő hőszigetelésével, valamint alacsony hőmérsékletű fűtésvíz-igény (pl. padlófűtéssel) meglétével optimális, és általában csak tavasszal és ősszel, mint átmeneti, illetve télen mint kisegítő fűtés ún. kombi vagy multi-funkciós hőtárolóval használatos.

Hőközvetítő közege jellemzően folyadék (nyári üzemre pl. víz, egész éves üzemre egészségvédelmi okokból a nem mérgező propilalkohol), de a levegőt használó változatai is elterjedtek.

A hétköznapi nyelvben gyakran összetévesztik a napelemmel, amely a napsugárzást elektromos energiává alakítja. A napkollektor az aktív napenergia hasznosítás egyik eszköze (passzív pl. a szoláris építészet). A napenergia a megújuló energiaforrások közé tartozik, így termelése, felhasználása jelentősen kevésbé környezetszennyező, mint pl. a CO2 kibocsátással járó technológiák.

A melegvíz készítésére fordított hőmennyiség az épületenergetikai számítások szerint az egyre alacsonyabb energiafelhasználás miatt kb. azonos értékű a fűtési energiaigénnyel, ezért a hőtermelő napkollektorok jelentősége fokozatosan növekszik. Lehetőséget ad a melegvíz készítésben a hőtermelő elektromos energia kiváltására.

Napkollektorok minősítése

A napkollektorok magyarországi minősítése az ÉMI-ben mint Európai és Nemzeti Műszaki Értékelés lehetséges, illetve TÜV-ön (Technischer Überwachungsverein – műszaki vizsgát végző cég) keresztül, külföldi minősítő intézetek bevonásával. Az építési termékekre vonatkozó rendeletek szerint állandó jelleggel beépített napkollektor csak és kizárólag minősített lehet. Az európai napkollektorokat hitelesítő laborok az összes éves hőmennyiség szempontjából vizsgálják az egyes termékeket és végzik minősítésüket.

Hivatalosan napkollektornak csak olyan termék minősül (vagyis az EU területén tagállami támogatásban részesíthető), ami a 305/2011 EU rendelet Construction Product Regulation (CPR) előírásainak megfelel.

A napkollektor hatásfoka egy meghatározó tényező a megtérülés szempontjából. Erről részletesen olvashat a Napkollektor hatásfoka című cikkünkben.

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség ingyenesen és kötelezettségektől mentesen biztosítja Önnek a napelem és napkollektor árajánlat kérés lehetőségét 300 megbízható, elismert tagvállalataitól!

napkollektor-napelem-arajanlat