Napelem, mint pénzügyi befektetés

Share Button

A magyar energiapiacra is begyűrűztek a globális trendek. Egy átlag energiafogyasztó életére a közeljövőben legnagyobb hatással a digitalizáció, az ügyfélközpontúság felé való elmozdulás, a decentralizált energiaelőállítás terjedése, valamint az egyes iparágak határának elmosódása miatt egyre kiéleződő árverseny lesz – állítják a Deloitte szakértői.

A holnap energiapiaci üzleti modellje részben a megújuló energiaforrások és a lakossági termelők köré épül. A napelemek ára folyamatosan csökken, azonban hatásfokuk, valamint ezáltal a telepített napelemes berendezések összesített kapacitása is egyre növekszik. Emellett az energiatárolás is megfizethetőbbé válik, ezáltal növelve a telepített energiatárolók kapacitását.

Ezen tendenciák hatására a háztartási méretű naperőművek száma és beépített teljesítménye Magyarországon dinamikus növekedést mutat, az elmúlt 10 évben több mint 25 000 háztartási méretű naperőmű épült az országban. Nem meglepő, hogy a háztartási méretű napelemek egyre vonzóbb beruházási lehetőséget jelentenek a lakosság számára, hiszen jelenleg egy kb. 1.2 millió forint költségű háztartási napelem beruházás 12-13 év alatt térül meg, ami a napelemek teljes élettartamára számítva közel 8 százalékos megtérülést jelent, lényegesen magasabb hozamot biztosítva például a bankbetéteknél.

 Az autonóm fogyasztó

A háztartási energiatermelés többféleképpen is megvalósulhat: a prosumernek nevezett villamosenergiát termelő és fogyasztó ügyfél a hálózatra kapcsolódik, ezzel szemben az autonóm fogyasztó saját maga termeli meg és tárolja a felhasznált villamosenergiát, így teljes mértékben független lehet a hálózattól.

Saját energiatermelő és -tároló rendszer kiépítésével egy háztartás teljes villamosenergia-költsége megspórolható, ami egy átlagos családi ház esetén nagyságrendileg évi 130 ezer forint. Egy egész háztartást ellátni képes energiatároló telepítésének költsége azonban jelenleg nagyon magas, akár a napelemes rendszer költségének duplája is lehet. Emiatt azonban a teljes önellátáshoz szükséges háztartási napelem és energiatároló együttes telepítésének pénzügyi megtérülése a közeljövőben nem várható.

„A gyors megtérüléshez jelentős piaci változásokra, többek között arra lenne szükség, hogy az energiatároló eszközök jelenlegi ára az ötödére csökkenjen, az elektromos autók töltését megadóztassák, vagy például a jelenlegi éves szaldós elszámolás havi elszámolásra alakuljon át. Ez azt mutatja, hogy lakossági szinten továbbra is a villamosenergia hálózat a legköltséghatékonyabb eszköz a fogyasztás és termelés időben való ingadozásának kezelésére ” – mondta el Mező Csaba, a Deloitte energiaszektorának vezetője.

Digitális áramszolgáltatás

Az energiapiac változása mellett az ügyfelek is egyre tudatosabbak az energiafelhasználásuk vonatkozásában, ezért az okosotthonok globális piaca várhatóan jelentősen nőni fog a következő 5 évben. Erre reagálva az energiaszolgáltatók egész szervezetének – az infrastruktúrától a kultúráig – ügyfélközpontúvá kell válnia, hogy az újonnan felmerülő ügyféligényeknek megfeleljenek. Az energiakereskedők ezért az ügyfélélményre fókuszálva újszerű, a digitalizációra épülő, személyre szabott ajánlatokkal fogják megkeresni az ügyfeleket.

Ausztráliában az ügyfélközpontú modellben működő szolgáltatók már olyan szolgáltatásokat nyújtanak ügyfeleiknek, mint például az online szolgáltatóváltás lehetősége, a dinamikus árazás (az „All you can eat”-től az egyedi idejű előfizetésig), megújuló energiaforrásokat ösztönző konstrukciók, rugalmas fizetési lehetőségek, vagy akár rugalmas ügyfélszolgálat chatbottal és 24 órás elérhetőséggel.

 E-mobilitás

A háztartási energiatermelés térnyerése mellett az energiapiacot az e-mobilitás is jelentősen formálja, amely szerepe a közlekedésben egyre meghatározóbb, hiszen szinte már minden gyártó kínálatában megtalálhatóak a plug-in hibrid és teljesen elektromos modellek. Bár az elektromos autók ára még jócskán, akár 50 százalékkal is meghaladhatja az azonos kategóriájú belső égésű autók árát, ennek ellenére bizonyos felhasználási profilok esetében már jelenleg is megtérülhet a használatuk. A jövőben várható az elektromos autók számának meredek felfutása, melyet az akkumulátor árak csökkenése, valamint az otthoni energiatermelés további terjedése fog indukálni. A jövő otthonában, a háztartási energiatermelés, a fogyasztások optimális elosztása, valamint az elektromos közlekedés szerves egységet fog alkotni.

„A globális trendekhez igazodva a közeljövőben a közműcégek átfogó digitális transzformációja várható Magyarországon. Az prognosztizálható, hogy a jövő energiaszolgáltatójának megváltozik az eddig betöltött szerepe, az okosotthonok és a háztartási energiamenedzsment rendszerek integrálásával magasabb ügyfélérték teremthető. A jelenlegi szolgáltatóknak az iparágak határainak elmosódása miatt belépő új szereplők jelentenek majd kihívást, akiknek köszönhetően a fogyasztó háztartása a verseny új színterévé válik: például a Google otthoni biztonsági rendszert kínál, a Tesla vagy a BMW energiatárolójából pedig tölthetők elektromos járművek” – tette hozzá Mező Csaba.

Forrás: nrgreport.com