Napelemes rendszerek: elkerülhetetlen az újabb drágulás

Share Button
Középtávon több ok miatt is további áremelkedés várható a hazai napelemes piacon,de a villamosenergia-árak emelkedése és a támogatások, illetve európai uniós pályázati források miatt továbbra is kedvező megtérülési időkkel lehet kalkulálni.

Az elmúlt hónapokban évtizedes trendet megtörve világszerte emelkedett a napelemes rendszerek legnagyobb részét kitevő és a rendszerköltségeket leginkább befolyásoló modulok ára. A technológia versenyképességét ugyanakkor ez látszólag nem rontotta: a teljes élettartamra vetített fajlagos energiatermelési költség (LCOE) globális átlagban 5 százalékkal tovább csökkent 2021 első félévében a Bloomberg NEF szerint. Bár az áremelkedés miatt bizonyos elemzők lefelé módosították a 2021-es telepítésekre vonatkozó prognózisaikat, általánosabbnak tűnik a tavalyihoz képest nagyobb kapacitásbővülést valószínűsítő várakozás.

A szilíciumhiány és -áremelkedés, illetve a modulok ebből is eredő drágulása átmeneti jelenség, és „csak” az a kérdés, hogy meddig tarthat. A másik oldalon az árcsökkenés irányába ható tényezők az elmúlt évtizedhez hasonlóan a jövőben is tovább működnek majd. A piacot domináló kínai gyártók folyamatosan bővítik kapacitásaikat, és szintén állandó a technológiai fejlődés is; hamarosan pedig a napelemcellák új generációja, az eddigieknél hatékonyabb és olcsóbb perovszkit-szilícium tandem technológia is belép a piacra.

A lehetséges folytatásra vonatkozó várakozások megoszlanak: Van olyan előrejelzés, például a Solar Power Europe iparági szervezeté, mely szerint a jelenség egyik fő okát képező szilíciumhiány és -áremelkedés ugyan kitart, de ez valószínűleg nem emeli tovább a modulok árát. Mások a napelemek egyedi tényezők által is befolyásolt hazai piacán várható durva áremelkedés közeledtére figyelmeztetnek.

Senki nem számított rá

A napelemek ára idén folyamatosan kúszott felfelé, jelentős részben a koronavírus-járvány hatására a globális szállítási láncban kialakult kapacitásszűkület, illetve konténerhiány miatt is. Az első fél évben jelentősen, 20 százalék körüli mértékben emelkedett a napelemek ára, ami Szolnoki Ádám, a Manap iparági egyesület elnöke szerint „borzasztóan sok”, és nem igazán számított rá senki. A drágulás eleinte átmenetinek tűnt és az iparág is ideiglenes jelenségként számolt vele, azt várva, hogy 2021 második felére alábbhagy az áremelkedés, ez azonban egyelőre nem következett be.

SŐT, AZ ALAPANYAGOK OLDALÁRÓL IS TAPASZTALHATÓ ÁRNYOMÁS ÉS KAPACITÁSPROBLÉMÁK MIATT FOLYTATÓDIK A DRÁGULÁS.

Nehéz megmondani, hogy a következőkben folytatódik-e a drágulás, ha pedig igen, meddig és milyen mértékben, de a meghatározó tényezők továbbra is felfelé mutató hatást fejtenek ki. Az egyik nagy alapanyaggyártó a közelmúltban emelt árat, és nem kizárt, hogy a többiek is követik példáját, bizonyos szűk keresztmetszetek pedig hosszabb távon is fenntarthatják az új trendet. Ezért valamilyen arányú, remélhetőleg szolidabb áremelkedés a közeljövőben is valószínűsíthető. Akadnak persze olyan piaci szereplők is, akik saját üzleti érdekeiket (is) szem előtt tartva sürgetik mielőbbi vásárlásra a potenciális ügyfeleket, a további drasztikus áremelkedés lehetőségére figyelmeztetve, és ez nem is teljesen megalapozatlan.

A napelemek mellett a rendszerek kisebb költségelemét kitevő tartószerkezetek piacán hasonló fejleményekről lehet beszámolni. A fémpiaci „sokkhatás” egy egyszeri, szintén 20 százalék körüli áremelésre sarkallt szinte minden gyártót. Az inverterek piacát egyelőre nem érintette a drágulás, ugyanakkor például az általános chiphiány még járhat ilyan hatással a későbbiekben.

A technológiai fejlődés közben továbbra is a rendszerköltségek csökkenése irányába hat, különösen a napelem modulok teljesítményének folytatólagos növekedése. A trend egyértelműen az, hogy a korábbiaknál nagyobb cellákat gyártanak, ebből adódóan a modulok mérete is nőtt, mindemellett a cellákat alkotó szilíciumostya is egyre jobb minőségű, így a modulok teljesítménye rendszeresen – akár egy éven belül többször szintet ugrik. Az elmúlt két évben ez érdemben segített lejjebb vinni a fajlagos rendszerköltségeket, ma azonban az alapanyag-problémák miatt ez a hatás nem érvényesül olyan egyértelműen. Emellett a rendszerköltségeket az általa elérhető nagyobb hatékonyságnak köszönhetően az egytengelyes napkövetős tartószerkezetek elterjedése is mérsékli.

Visszatér az árcsökkenés?

A lakossági szegmensben az otthonfelújítási támogatás és az – utolsó pillanatban visszavont – elszámolási változás közelgő határideje által generált extra kereslet hatására idén nagyot emelkedtek az árak. A júliustól kilátásba helyezett bruttó elszámolás óriási rohamot okozott, júniust követően viszont a felére beszakadt a piac. Ez azzal járt, hogy a napelemes telepítést végző vállalkozások elkezdték csökkenteni az áraikat, a bekerülési költségek növekedése ellenére. Miután a piac alkalmazkodik a csökkent kereslethez – ami valamikor ősz körül várható -, az alapanyagárak emelkedése is erőteljesebben megjelenhet a háztartási méretű (HMKE) naperőművek fogyasztói áraiban.

A napelemes telepítő cégek által alkalmazott munkaerő szempontjából sem nevezhető egyszerűnek az idei év. A korábbi időszakban általánosságban munkaerőhiány jellemezte a szegmenst, amit az első félévben a korábbiakhoz képest két-háromszoros megrendelési állomány még tetézett is, ezért ekkor a cégek szívták fel a munkaerőt. A kereslet félévtől tapasztalható visszaesése miatt viszont sokakat elbocsátottak.

A MOSTANI PIACI HELYZET AZONBAN ÖSSZESÉGÉBEN VALÓSZÍNŰLEG ÁTMENETI ZAVARNAK TEKINTHETŐ, HISZEN A HOSSZÚ TÁVÚ TREND EGYÉRTELMŰEN AZ ÁRCSÖKKENÉS, ILLETVE A NAPENERGIA KÖLTSÉGHATÉKONYSÁGÁNAK NÖVEKEDÉSE.

Ami némileg meglepő a mostani helyzetben, az az, hogy a zavar nem múlt el három-négy hónap alatt, hanem már hét-nyolc hónapja tart. Kérdés, hogy – a háttérben a covid hatásaival – elhúzódhat-e tíz-tizenkét vagy akár tizennyolc hónap hosszúságúra is. Hosszabb távon azonban a piac bizonyosan ki fogja kényszeríteni a problémákat okozó hatékonytalanságok és szűk keresztmetszetek feloldását, visszaállítva a csökkenő ártrendet – véli Szolnoki Ádám, aki azt várja, hogy a 2022 első felében esedékes beruházások már ismét alacsonyabb árakkal számolhatnak.

Forrás/bővebben: portfolio.hu