Rezgő oszlopok és szélsárkányok forradalmasíthatják a megújuló energiák hasznosítását

Share Button

A zöldenergia előállítása korunk egyik legnagyobb kihívása. Világszerte feltalálók ezrei munkálkodnak rajta, hogy minél hatékonyabban és környezetkímélőben „hajtsák igába” a napot és a szelet.

Egy madridi székhelyű zöldenergia-vállalat úttörő találmánya most új perspektívát nyithat a megújuló energiaforrások felhasználásában.
A PENGÉK NÉLKÜLI 3 MÉTER MAGAS, HENGER ALAKÚ TURBINÁK A SZÉL ENERGIÁJA SEGÍTSÉGÉVEL REZEGVE TERMELNEK ÁRAMOT.
A Vortex Bladeless startup által létrehozott modell a közelmúltban elnyerte a norvégiai Equinor energiaipari vállalat támogatását, amely a céget az energiaszektor tíz legizgalmasabb startupja közé sorolta, és felajánlotta a vállalkozás számára az izgalmasnak tűnő fejlesztés támogatását.

David Yáñez, a Vortex Bladeless feltalálója elmondta, a cég technológiája nagyban különbözik az eddigi szélerőművektől, és igazi hiánypótló lehet azokon a helyeken, ahol a hagyományos szélerőművek nem telepíthetők”.

Ide tartoznak azok a városi és lakóövezetek, ahol a hagyományos szélerőművek építésére korlátozott a hely, mivel a penge nélküli turbinák kisebbek és jól működnek akár a közepes vagy alacsony szélsebességű régiókban is – mondta.

A Vortex lapát nélküli szélmalom-oszlopok 3 méter magasak és előre-hátra ringatóznak. A mérnökök úgy tervezték, hogy a turbina a szél tartományában mozogjon. Az örvénytengely aerodinamikai hatását alkalmazva és a keletkező rezgést maximalizálva megragadja a szél energiáját. Ez elég ahhoz, hogy villamos energiává alakulva jó alternatívát jelentsen a környezetbarát helyszíni zöldenergia termeléshez.

Az innováció lehet az otthoni napelem alternatívája vagy épp annak társa. Jól kiegészítik egymást, mert míg a napelemek nappal áramot termelnek, éjszaka általában a szélsebesség egyébként is nagyobb.”