Románia engedélyezi a kétoldalú energiavásárlási megállapodásokat, a nettó elszámolás felső határát 400 kW-ra emeli

A 143/2021 számú rendkívüli kormányrendeletével a román kormány visszaállította a kétoldalú energiavásárlási megállapodások (bilateral power purchase agreement, PPA) jogbiztonságát, és kedvezőbb feltételeket teremtett a nettó elszámolásos rendszer keretében működő napenergia termelőknek.

Share Button

A nettó elszámolású napelemes rendszerek felső határát 100-tól 400 kW-ra emelték.

kép: RoyBury/Pixabay

 

Románia kormánya nemrégiben vezetett be egy sor módosítást az ország energiatörvényében, amelyek kedvezőbb feltételeket teremtenek a piacon mind a megosztott szolár szegmens, mind a közmű szegmens számára.

„A 143/2021 számú rendkívüli kormányrendelet végre kivezeti az energiavásárlási megállapodások tilalmát a 123/2012 számú energiatörvényből, csaknem 10 év elteltével” – foglalta össze Mihaela Nyerges a román jogi iroda, a Vlăsceanu, Nyerges & Partners képviselője a pv-magazine kérdésére. „Egyúttal új, kedvezőbb nettó elszámolással kapcsolatos rendelkezéseket is hozott”.

Energiavásárlási megállapodások

Az energiavásárlási megállapodások vonatkozásában Nyerges elmagyarázta, hogy bár a 2020-as évek közepén a kormány egészítette a tilalmat egy kivétellel – ami olyan új áramtermelő kapacitásokra volt érvényes, amelyek kizárólag újabb befektetések ösztönzését szolgálták az áramtermelés területén – a rendkívüli rendelet felülvizsgálatakor a parlament egyik kamarája elutasította azt, míg a második meg sem vizsgálta a rendkívüli kormányrendelet tervezetét.

„Bár a kormányrendelet teljes egészében hatályos maradt, a parlament második kamarája általi hivatalos elutasítás hiányában a piaci szereplők vagy a finanszírozó bankok soha nem támaszkodhattak erre” – magyarázta. „Mivel az energiatörvény átalakítása kiemelt helyen állt a hatóságok napirendjében, az egész piac várta annak végleges változatát.”

„Végül a nagybani elektromos áram piac résztvevői számára ismét engedélyezett, hogy közvetlenül megtárgyalt energiavásárlási megállapodásokat kössenek. Ez nagyszerű hír a megújulók szektorának, és ez megnyithatja az utat az új kapacitásokat célzó várva-várt új befektetések előtt, amelyek segíthetnek enyhíteni az energiapiac jelenlegi helyzetét” – jelezte Mihai Balan, a Román Fotovoltaikus Ágazat Szövetségének (Romanian Photovoltaic Industry Association, RPIA) ügyvezető igazgatója a pv magazine felé.

Nyerges véleménye szerint ezek az új rendelkezések biztosítják a jogbiztonságot, és növelik a befektetők bizalmát a román energiapiac iránt. „Az utóbbi pár hónapban érzékeltük a piac irányából, hogy gyakoribbá váltak az energiavásárlási megállapodásokra irányuló tárgyalások, a bankok egyre nyitottabbá válnak, és érdeklődnek az ilyen energiavásárlási megállapodásokon alapuló beruházások finanszírozása iránt” – állította.

 

Nettó elszámolás

Ami a megosztott energiatermelésre vonatkozó új szabályokat illeti, a román kormány úgy döntött, hogy 100-ról 400 kW-ra emeli a nettó elszámolásos rendszer keretében működő áramtermelőkre vonatkozó felső korlátot. „Ami még fontosabb, 200 kW-ig a saját megtermelt energiát fogyasztók (prosumer-ek) 1:1 arányban fognak részesedni a mennyiségi ellentételezésből egészen 2030-ig” – tette hozzá Balan. „Nincsenek újonnan bevezetett kötelezettségek számukra.”

„Ez az intézkedés a prosumerek általi befektetéseket hivatott ösztönözni, valamint a fogyasztás helyének közelében történő termelést” – emelte ki Nyerges. „A szabályozó hatóság, az ANRE a következő 60 napon belül fog kibocsátani végrehajtási utasításokat az új elvekkel összefüggésben.”

A román kormány nemrégiben számolt be olyan terveiről, hogy megtartják az ország első közmű nagyságrendű megújuló projektekre vonatkozó árverését még az idei év első felében.

A közmű nagyságrendű óriási projektek közé tartozik Romániában többek között a szénalapú energia beszállítója, a Complexul Energetic Oltenia (CE Oltenia) által épített naperőmű. Nyolc napelem erőmű építését tervezi, ezek összesített kapacitása 725 MW lesz, és saját szénalapú létesítményeiben kerülnek elhelyezésre. A jelenleg a megvalósítás szakaszában tartó napelemes projektek közé tartozik egy 111 MW-os naperőmű az OMV Petrom számára, ez az energiaszolgáltató az osztrák OMV többségi tulajdonosa; valamint egy 700 MW-os szolár projekt, ami Grăniceri és Pilu önkormányzatai között fog megoszlani. Ezen felül a CE Oltenia 310 MW-os napelem létesítményt fejleszt egyik saját szénalapú erőművén belül.

Románia támogatja a tetőre telepített napelemeket is a Casa Verde Fotovoltaice (zöld napelemes otthon) rendszer keretében a lakóépületi telepítéseknél, az ország nettó elszámolásos rendszerének keretében. A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség (International Renewable Energy Agency) legfrissebb statisztikái szerint Románia 1,39 GW napenergia kapacitást telepített 2020 végéig.

 

Forrás: pv-magazine

Kapcsolódó témájú cikkünk:

Románia 59 millió dollárt különít el napelem visszatérítésekre