Szinte láthatatlan napelemet fejlesztettek Japánban, ablakokba is be lehetne építe

Share Button

A japán Tohoku Egyetem kutatói egy 79 százalékban átlátszó napelemet készítettek el.

A japán Tohoku Egyetem kutatói egy szinte láthatatlan napelemet készítettek indium-ón-oxid, valamint volfrám-diszulfid felhasználásával. Ezek átlátszó elektródaként, valamint fényérzékeny rétegként szolgálnak. Az egység így 79 százalékban átlátszó.

PV Magazine azt írja, a szakembereknek azért esett a választásuk a volfrám-diszulfid használatára, mert az tökéletesen alkalmas arra, hogy „láthatatlan” napelemeket építsenek belőle.

Az ilyen típusú készülékekben a töltésleválasztáshoz szükséges sávot egy fém és egy félvezető között elhelyezett felület biztosítja. A kutatók a napelemek fejlesztése során arra törekedtek, hogy elkerüljék ennek a felületnek a szennyezőzédést, mivel az befolyásolná a készülék hatékonyságát. Hogy ez itt se jelentsen problémát, egy vékony filmréteggel vonták be az indium ón-oxidot, ám ez nem változtatott a készülék átlátszóságán.

Az összerakott készülék transzparenciája 79 százalékos, ami már elegendőnek tűnik ahhoz, hogy ablakoknál, vagy más üvegfelületeknél használják. Hogy mikorra lehet a fejlesztésből kész termék, azt viszont egyelőre még nem tudni.

Forrás: hvg.hu