Az USA megközelíti az 50%-ban kibocsátásmentes elektromos áram termelést, csúcson a szél és a napenergia, a szolár 23%-kal nőtt

Az Egyesült Államok elektromos hálózata áprilisban túllépte a 45%-ban kibocsátásmentes áramtermelést, ami valószínűleg a tiszta energiatermelés csúcsértéke lesz a víz- és a nukleáris energia rovására ebben az évben.

Share Button

 

Kép: Pixabay

 

Az Egyesült Államok elektromos hálózatának hamarosan elérkezik egy olyan hónapja, amelynek során több mint 50%-ban kibocsátásmentes elektromos erősorrásokkal látták el, erre legnagyobb valószínűséggel áprilisban vagy májusban kerül sor, talán 2024-ben. A kibocsátásmentes termelést valószínűleg hozzávetőlegesen 17%-ban atomenergia, 7-9%-ban napenergia, 17-19%-ban szél- és 7%-ban hidroelektromos energia fogja biztosítani.

Sajnos idén áprilisban még nem értük el az 50%-ot, de elértük a 45,4%-ot. Az idei év eddigi felében a 2022-ben megtermelt elektromos áram több mint 10%-a volt 50%-ban vagy nagyobb arányban kibocsátásoktól mentes. Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (U.S. Department of Energy) Energiaügyi Információs Hivatalának (Energy Information Administration, EIA) Óraalapú energia monitorozás (Hourly Energy Monitor) nevű eszköze szerint szerint májusban körülbelül az elektromos áram 43%-át állították elő nem fosszilis tüzelőanyagok segítségével.

Azonban idén áprilisban a szél- és a napenergia is megdöntötte saját korábbi csúcsait – és nem akarunk lassulni, ugye fiúk?

 

Fotovoltaikus eszközök az USA áramtermelésének százalékában

2021 január-2022 április

Kép: PV intel

Az EIA szerint fotovoltaikus eszközökkel állították elő az év eleje és 2022 április végéig megtermelt összes elektromos áram 4,37%-át. Ez az érték 23,7%-kal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának adatát. Áprilisban az elektromos áram teljes mennyiségének 6,03%-át tette ki a napenergia – ami havi rekordnak minősül. 2021 áprilisához képest ez 158%-os növekedés.

A tavalyi évhez ugyanezen időpontjához képest a kis naperőművek 21%-kal gyarapodtak.

Az EIA arra számít, hogy a napenergia révén nyert elektromos energia 2022-ben az összes megtermelt elektromos áram 5 százalékát fogja kitenni, ami körülbelül 4%-os növekedést jelent a 2021-ben megtermelt összes elektromos árammal összevetve. A 2022-es év eddigi részében az elektromos áram iránti kereslet (beleértve a megosztott termelést is) az előző évvel összevetve 4,5 százalékkal emelkedett.

A bővülő napenergia előállítás a 2021-ben elért új rekordnak köszönhető, az Egyesült Államokban telepített 23,6 GW napelem kapacitásnak. A Solar Energy Industries Association (SEIA) szerint a 23,6 GW 19%-kal több telepített kapacitásnak felel meg, mint amennyit 2020-ban sikerült telepíteni. Ez a volumen elegendő volt ahhoz, hogy az ország szolár eszközparkját 24%-kal bővítse, a kezdeti 97,7 GW egyenáramú kapacitásról indulva.

Ez a szolár ágazat erőmű nagyságrendű kapacitásait 50 GW-s rekordszintre repítette.

A SEIA adatainak értelmében az első negyedév során 3,6 GW egyenárammal működő kapacitást telepítettek minden projektméretet beleszámítva, a háztartásitól az erőmű nagyságrendig. Áprilisra vonatkozóan az EIA megjegyezte, hogy a 417 MW váltóáram alapú kapacitás 10 projekt között oszlott meg.

 

Üzem neve/ Üzem állama/ Megye/ Technológia/ Névleges kapacitás (MW)/ Hatósági kód/ Jogi személy megnevezése

Kép: PV intel

 

Az áprilisban telepített kapacitás elmarad az év első negyedévétől – ami a PV Intel adatai alapján havonta átlagosan 738 MW váltóárammal működő kapacitásnak felel meg.

Az Egyesült Államokban az elektromos áram iránti igény a tavaszi hónapokban a legalacsonyabb. Ez azért van így, mert ilyen mérsékelt időjárás során mind a fűtést, mind a hűtést kevésbé veszik igénybe. Ebben az időszakban az elektromos áram ára gyakran mutat csökkenő trendet.

Mivel a szél és a nap erőforrások üzemanyagok és így további költségek nélkül termelnek elektromos áramot, ezért szinte mindig készen állnak és működnek. A szén és a gáz ezekben az időszakokban leállításra kerül, hogy elkerüljék az alacsony árú időszakok során a tüzelőanyagok égetését, és hogy elvégezzék a szükséges javításokat és fejlesztéseket.

Ezek a leállások teszik lehetővé, hogy a szél és a nap a termelés nagyobb hányadát vegye át. Azonban a tiszta energia termelését illetően ez az évnek egy összetett időszaka.

Az atomerőműveket is tavasszal vagy ősszel állítják le az éves karbantartás elvégzéséhez. A szélenergia a februárban és márciusban jelentkező csúcsidőszakhoz képest fokozatosan visszaszorul. A múltbeli adatok szerint a hidroelektromos energia a tavaszi hóolvadást követően éri el csúcspontját. Azonban az 1000 éve nem látott szárazság az USA nyugati részében visszavetette a hidroelektromos termelést.

A napenergia termelés természetesen nő tél végétől a júniusi napforduló idejéig.

Termelés aránya energiaforrásonként

2014 január-2022 április

Ne feledjük, hogy a csúcsidőszakok májusra és áprilisra esnek. A nagyobb júliusi és augusztusi visszaesés a nyári légkondicionálásnak valamit – a szélenergia lecsengése mellett – a földgáz kapacitások növekedésének tulajdonítható. Ahogy csökken a nyári forróság és visszatérnek a nyitott ablakos őszi napok, azt látjuk, hogy novemberben újabb csúcsot ér el a kibocsátásmentes termelés. Majd a télen a rövidebb és hidegebb nappalok idején a szolár szorul vissza és ismét a szél támad fel. Azonban összességében a kibocsátásmentes elektromos áram télen lecsökken, mivel a fűtéshez elektromos energiát használnak fel.

Mivel idén áprilisban elértük a 45,41 százalékos kibocsátásmentes elektromos áram termelést, a szerző azt vetíti előre, hogy 2023-ban megközelítjük a 49%-ot, és 2024-re biztosan átlépjük a bűvös 50%-os határt. Ez olyan adatokon alapul, amelyek szerint az Egyesült Államok 2014 óta 3,23%-kal több kibocsátásmentes kilowattóra kapacitással bővült.

A szél- és napenergiát részesítettük előnyben, óriási mennyiségben került sor telepítésekre. Remélhetőleg további nukleáris létesítmények bezárására nem kerül sor, különösen mivel az atomenergiát jelentős pénzügyi támogatásban részesítették a törvények értelmében. Az USA délnyugati részén komoly kihívást képviselhet a vízzel előállított elektromos áram kérdése, attól függően, hogy stabilizálódik-e a helyzet.

 

Új napelem telepítések 2022 eddigi részében

 

 

 

 

 

Forrás: pv-magazine