A napenergia „hamarosan az Egyesült Királyság legolcsóbb energiaforrása lehet”

Share Button

Az Egyesült Királyság Napenergia Kereskedelmi Társasága új értékelést tett közzé, amely azt állapítja meg, hogy a Brit-szigeteken a napenergiát felhasználó áramfejlesztés költségei már jóval a várt értékek alá süllyedtek, és 2030-ra elérhetik a 40 angol font (50 amerikai dollár) /MWó értéket is.

A Shuttleworth napelempark Anglia északi részén. Az Egyesült Királyság a következő évben a nagyobb léptékű napelem projektek némi növekedésére számít, az elmúlt években tapasztalt stagnáló piaccal szemben.

Kép: Wirsol

Mivel a támogató politikák kivezetése miatti stagnálás után az Egyesült Királyság napenergia piaca 2019-re legalább némi fellendülést vár, az ország Napenergia Kereskedelmi Társasága (STA) frissítette a napenergiával megtermelt elektromos áram összehasonlításra alkalmas költségét (LCOE) – ami az elektromos áram egységre vetített költsége a projekt teljes élettartama során. Azt állapították meg, hogy a technológia már felülmúlta az iparág 2019-re vonatkozó elvárásait, és hamarosan az Egyesült Királyság legolcsóbb energiaforrásává válhat.

Az STA egyik közzétett jelentése azt fogalmazta meg, hogy a politikai akadályok ellenére a napenergiával megtermelt elektromos áram egységre vetített költsége a 2014-ben készített előrejelzéseknél sokkal gyorsabb ütemben csökkent. Az akadályozó tényezők az EU részéről a tarifális intézkedések kiterjesztését jelentették a szoláris import vonatkozásában egészen 2018 szeptemberéig, valamint a napenergiára kivetett adók emelését; ezen kívül az Egyesült Királyság kormánya megszüntette a megújuló energiára vonatkozó kötelezettségek intézményét is.

„Ez egy újabb példa arra, ahogyan a rohamosan fejlődő napenergia piac maga mögött hagyja a hivatalos költségelemzéseket. Itt az a célunk, hogy pontos értékelést adjunk 2019 elejére az ipari léptékű napenergia költségeire vonatkozóan, amellyel kapcsolatban reményeink szerint újjászületés tanúi lehetünk az Egyesült Királyság nagy volumenű napenergia piacát illetően“ – ismertette az STA politikai elemzője, Nicholas Gall. „Ösztönözzük a döntéshozókat, hogy megértsék, mennyire fontosak a hatékony politikai keretek a napenergia lehető legalacsonyabb költségszintjének elérésében, amely jelentős nyereséget fog eredményezni fogyasztóink számára.“

A jelentésben szereplő becslés szerint a napenergia LCOE értéke 2019-ben kilowattóránként 50 és 60 angol font közötti összeget fog kitenni, és megjegyezték, hogy ez versenyképessé teszi a földgázhoz és a szárazföldi szélenergiához viszonyítva is. Az adat jelentősen elmarad az STA 2014-ben készült előrejelzésétől, amely kilowattóránként 80 angol fontot vetített előre, igaz, az előrejelzést arra alapozva készítették, hogy 2019-ban ki fogják vezetni a tarifákat, és hogy a kérdéskör folyamatos politikai és pénzügyi támogatásra számíthat.

A megfelelő politikák megléte esetén az STA szerint a napenergia előállításának költsége 2030-ig akár 40 angol fontra is csökkenhet; egyben felszólítják a kormányt szakpolitikák bevezetésére, beleértve a technológiától független aukciókra vonatkozókat is, a hálózati hozzáférésre vonatkozó szabályok reformját és a kereskedelmi szektor támogatását. A támogatás az éghajlatváltozási járulék megfizetése alóli mentességet biztosítana a vállalati energiavásárlási megállapodás útján beszerzett megújuló energia számára.

„Világos üzenetünk van a kormány és a vállalatok energia-beszerzői számára: az Egyesült Királyságban a napenergiával megtermelt elektromos áram költségek terén már versenyképes a fosszilis tüzelőanyagokkal” – közölte a STA vezető tisztségviselője, Chris Hewett. Majd hozzátette: „a napenergia előállítására és tárolására vonatkozó megfelelő politikai keretek létrehozásával a kormány utat nyit a technológiában rejlő lehetőségek teljes kibontakoztatásához, az elérhető árú és alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiarendszer jövőbeni megvalósításához.”

A napos órák magas számát és egyéb előnyöket élvező piacokon a napenergia előállításának ára már kilowattóránként 30 dollárra esett vissza, és bár Európában a költségek ennél némileg magasabbak, továbbra is hatalmas lehetőségek rejlenek eme lenyűgöző költségcsökkenés folytatásában. A BloombergNEF a napot és a szelet a legalacsonyabb költséggel járó energiaforrásnak minősítette.

Egy tegnap napvilágot látott, Európában a megújuló energiák 2050-ig 100%-ra történő növeléséről szóló tanulmányban a kutatók előrejelzései az Európában várható LCOE értékek „jelentős mértékű” csökkenését vetítik előre 2050-ig, a 2015-ös 80 euró/MWó szintről körülbelül 57 euró/MWó szintre.

Forrás: PV-Magazine