Hírek a közelmúltból

Share Button

Az ABB és a Porsche együttműködésre lép az e-mobilitás piacán

Share Button

Az ABB, vezető ipari technológiai vállalat a Porsche autógyárral közösen jelentette be új, exkluzív partnerségi együttműködését az e-mobilitás fejlesztése területén. A többszintű megállapodás részeként az ABB a TAG Heuer Porsche Formula E csapat hivatalos támogatójává válik. A Porsche Motorsport idén az első versenyévét tölti az ABB FIA Formula E bajnokságban, az ABB pedig harmadik éve működik közre névadó partnerként az első teljesen elektromos üzemű világverseny-sorozatban.

Balról jobbra: Peter Voser (elnök-vezérigazgató, ABB), Michael Steiner (kutatás-fejlesztési igazgatósági tag, Porsche AG)

A bejelentésre az ABB FIA Formula E bajnokság hatodik szezonjának harmadik futama előtt került sor a chilei Santiagóban, az ABB elnök-vezérigazgatója, Peter Voser, a Porsche AG kutatás-fejlesztési igazgatótanácsának tagja, Michael Steiner, valamint a Porsche Motorsport alelnöke, Fritz Enzinger jelenlétében. Voser, Steiner és Enzinger később hivatalosan leleplezték a legújabb Porsche versenyautót, mely elöl és hátul az ABB jól ismert logóját viseli.

„Az ABB egy világcég, és az elektromos gyorstöltők terén piacvezető. Nagy örömünkre szolgál, hogy mostantól egy ilyen vállalat kiemelt partnerünk lehet, és a jövőben támogat bennünket ügyfeleink e-mobilitási igényeinek kielégítésében” – mondta Michael Steiner. „Mindez további hangsúlyt ad a Porsche Mission E stratégiájának, melynek része egy 6 milliárd eurós e-mobilitás befektetés 2022-ig.”

„Az ABB FIA Formula E bajnokság több, mint pusztán verseny – elektromos mobilitási technológiáink próbaterepeként is működik, hozzájárulva szénlábnyomunk csökkentéséhez és egy tisztább világhoz” – mondta Voser. „És ki lehet ebben jobb partner, mint a Porsche, amely az autóipar ikonikus prémiummárkájának számít? Együtt biztosan előmozdítjuk majd az elektromos mobilitás fejlődését.”

Az ABB és a Porsche megegyeztek gyorstöltők telepítéséről a Porsche Központokban és egyéb középületeknél Japánban. Az első így telepített rendszer várhatóan 2020 közepén áll üzembe. Emellett az ABB Formula E svájci nagykövete, Simona De Silvestro került a TAG Heuer Porsche Formula E csapat teszt- és fejlesztő pilótaülésébe.

Az ABB Formula E egyre növekvő globális elterjedése kiváló terep az innovatív technológiák bemutatására, amely egyben a siker kulcsa is a motorsport e fenntartható formájának. Az ABB FIA Formula E bajnokság hatodik évadában 24 kiváló versenyző küzd egymással második generációs versenyautókban, összesen 10 globális autógyártó képviseletében. A verseny új helyszínei között szerepel a dél-koreai Szöul és az indonéziai Jakarta is. Az ABB globális vezetővé vált az elektromos autók DC gyorstöltő rendszereinek piacán, eddig több mint 13 000 DC gyorstöltőt értékesített több mint 80 országban világszerte.

Társasházban lakik és napelemet szeretne? Erre érdemes figyelni!

Share Button
Bár a társasházak helyzete több szempontból komplikáltabb, mint a családi házaké, előbbieknek szintén megérheti a hálózatra visszatápláló napelemet telepíteni a kihasználatlan és arra alkalmas tetőfelületre, mint a családi házaknak. Néhány szempontot azonban mindenképpen figyelembe kell vennünk, ha társasházi lakástulajdonosként napelemes rendszerrel szeretnénk megtakarítást elérni.
Amint arról a Portfolio beszámolt, a kormány jelentősen növelné a hazai lakossági napelemes rendszerek számát és összteljesítményét a következő években. A januárban elfogadott új magyar energia- és klímastratégia alapján a kabinet 2030-ig a jelenlegi mintegy 31 ezerről legalább 200 ezerre növelné a háztartási, tetőre szerelt, átlagosan 4 kilowatt teljesítményű napelemes rendszerek számát. Teljesítmény tekintetében ez nagyjából azt jelenti, hogy a mintegy 200 MW-ra saccolható hazai lakossági napelemállománynak legalább négyszeresére, 800 MW-ra kellene bővülnie a következő tíz évben.A stratégia nem részletezi, hogy a cél elérésében mennyiben számol a társasházakkal. A megjelölt átlag 4 kilowattos teljesítmény arra utal, hogy elsősorban a családi házakra gondolhattak, mivel egy ekkora rendszer egy mindössze 14-15 000 forintos havi villanyszámlát válthat ki. Ugyanakkor a napelemek telepítése társasházak esetében is teljes mértékben indokolt, már csak a közel 800 ezer hazai panellakásra és a kormány megújulóenergia-részarány növelésére, valamint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló terveire gondolva is. A napelemes rendszer érdemben csökkentheti a társasházak fenntartási költségeit, a rezsit, emeli a lakások árát, és hozzájárul a szennyező fosszilis energiaforrások kiváltásához is.

Jobb, ha eleve zöld

E szempontból is érdemes ugyanakkor különbséget tenni az újonnan épülő, még a beruházó tulajdonában lévő, illetve a már átadott, az egyes lakástulajdonosok tulajdonában lévő társasházi lakások között – hívja fel a figyelmet Lugos Roland, a napelemes rendszerek tervezésével és kiépítésével, illetve az ehhez kapcsolódó szolgáltatások nyújtásával foglalkozó Optimum Solar Kft. tulajdonos-ügyvezetője. Az egyszerűbb eset az, amikor még a beruházó a tulajdonosa a lakásoknak, mivel ekkor a tervezéstől kezdve a szerződéskötésen át az engedélyeztetésig csupán egy érintett van. Ebben az esetben sokkal könnyebben is méretezhető a rendszer, hiszen sok esetben ma már eleve úgy tervezik meg a társasházakat, hogy a lakások általános villamosenergia-fogyasztása mellett a fűtés is elektromos, így az energiaellátás egy rendszerként, egy villanyórán üzemel. Ekkor az egyes ingatlanok már gyakorlatilag „zöld lakásként” kerülnek értékesítésre, minimális rezsiköltség ígéretével.

Bonyolultabb az eset akkor, amikor már minden lakásnak külön tulajdonosa van, ráadásul ezek már átadott, az esetek döntő többségében már használat alatt lévő ingatlanok.

ILYENKOR A RENDSZER TELEPÍTÉSÉVEL KAPCSOLATBAN SZÁMOS NEHÉZSÉG MERÜL FEL, MINDENEKELŐTT AZ, HOGY MINDEN LAKÓ ÚGYNEVEZETT TULAJDONOSI HOZZÁJÁRULÁSA SZÜKSÉGES A BERUHÁZÁSHOZ, HISZEN A TETŐ OSZTATLAN KÖZÖS TULAJDONNAK MINŐSÜL.

Az egyik legnagyobb akadályt ebben az esetben az jelenti, hogy a régebbi társasházak tetőszerkezetének tervezésekor általában még nem volt szempont egy napelemes rendszer későbbi telepítése, így sokszor jóval kisebb rendelkezésre álló tetőfelülettel találkozunk, mint amekkora szükséges lenne egy olyan napelemes rendszer telepítéséhez, amely jelentős megtakarítást eredményezne minden lakás energiafogyasztásának kiváltására. A beruházáshoz akkor is szükség van minden lakó tulajdonosi hozzájárulására, ha a társasházban csak egy vagy néhány lakás szereltetne napelemes rendszert és váltaná ki a villanyszámláját, miután a tető természetesen továbbra is osztatlan közös tulajdonnak minősül.

További kritikus pont, hogy mindenkinek külön villanyórán jelentkezik a fogyasztás jelentős része.

MIVEL MINDEN NAPELEMES RENDSZERT EGY ADOTT VILLANYÓRÁRA LEHET ENGEDÉLYEZTETNI, ÍGY SOKKAL TÖBB A PAPÍRMUNKA, RÁADÁSUL MINDEN FOGYASZTÁSMÉRŐRE KÜLÖN INVERTERT SZÜKSÉGES KÖTNI, AZAZ LAKÁSONKÉNT ÉS VILLANYÓRÁNKÉNT KÜLÖN-KÜLÖN RENDSZERT KELL TERVEZNI, ENGEDÉLYEZTETNI, TELEPÍTENI, ILLETVE AZ ÖSSZES TÖBBI LAKÓ HOZZÁJÁRULÁSÁT KÉRNI.

Ilyen helyzetekben tehát célszerű azzal kezdeni a beruházás tervezését, hogy körbekérdezzük a társasház lakóit: ki szeretne napelemes rendszert, illetve hozzájárul-e mindenki a telepítéshez. Ezeket a szempontokat mindenképpen figyelembe kell vennünk, amennyiben ma társasházi lakástulajdonosként napelemes rendszerrel szeretnénk megtakarítást elérni.

Középtávon megtérülhet

A telepítés tehát ilyen módon meglehetősen nehézkes, és a napelemes rendszer nem is képes dedikáltan az egyes lakások fogyasztását jelentős megtakarítást eredményező módon fedezni.

MEGOLDÁST JELENTHET VISZONT A KÖZÖS HELYISÉGEK FOGYASZTÁSÁNAK FEDEZÉSÉRE, EZÁLTAL A KÖZÖS KÖLTSÉG CSÖKKENTÉSÉRE, ÍGY PEDIG A KEZDETI BEFEKTETÉS KÖZÉPTÁVON MEGTÉRÜLHET AZ EGYES HÁZTARTÁSOK SZÁMÁRA IS.

Lugos Roland példaként az Optimum Solar legutóbb átadott társasházi projektjét említi, melynek keretében egy olyan 38 kWp méretű napelemes rendszert telepítettek, mely éves szinten körülbelül 42 000 kWh villamosenergia-előállítására képes, kiváltva a lakások fűtéséért felelős hőszivattyúk energiafogyasztását, így az itt lakást vásárló leendő tulajdonosoknak minimális rezsiköltségük lesz a következő évtizedekben. A cég tapasztalatai szerint a társasházi napelem-telepítések iránti kereslet erősödik; míg a tavalyi évig megbízásaiknak csak néhány százalékát tették ki az ilyen projektek, addig idén máris több megkeresés futott be hozzájuk, elsősorban generál kivitelezők és beruházók részéről új építésű társasházakra vonatkozóan.

Persze, nem csak a tető lehet alkalmas a napelemek elhelyezésére; a földre történő telepítés azonban az állványzat miatt plusz költségeket jelent. Ha a tető kihasználható felülete például az ott már korábban elhelyezett napkollektorok miatt korlátozott, a napelemek a ház oldalára, függőleges felületre is telepíthetők, ahogyan van is rá példa Magyarországon is. Ez esetben a napfény beesési szöge miatt a napelemek áramtermelése nem a nyári hónapokban lesz a legmagasabb, hanem ősszel, illetve tavasszal.

A kabinet ösztönözni is kívánja a saját villamosenergia-fogyasztás részleges kiváltására termelő napelemes rendszerek telepítését, de ennek módja és lehetséges eszközei ma még nem teljesen egyértelműek. A jelentős részben uniós forrásokra támaszkodó kedvező finanszírozási lehetőségek mellett a cél elérését támogatni fogja az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról szóló kormányrendelet. Ez alapján a 2020. december 31-e után használatba vételre kerülő minden épületnek meg kell felelnie a közel nulla energiaigény követelménynek, az új ingatlanok fűtését és melegvíz-előállítását pedig minimum 25 százalékban megújuló energiaforrásból kell majd biztosítani, amit a felújításoknál és korszerűsítéseknél is figyelembe kell majd venni.

Forrás: portfolio.hu

Hová jutottunk: olajmulti építi jövőjét a napenergiára

Share Button

Az európai cég 2030-ra a világ legnagyobb energia-előállító cége szeretne lenni, ehhez az első lépés a jövőre az ausztráliai Queenslandban felépítendő naperőmű.

Az itt termelt áramot a közeli finomítóban is felhasználják, ezzel csökkentve annak természetre gyakorolt lábnyomát. A cég eddig akvizíciókkal indult el az energetika felé, ez lesz az első erőművük és a cég hosszú távú stratégiájában is fontos szerepet fog betölteni a napenergia – húzta alá az Equilor Befektetési Zrt.

Ausztrál naperőmű

A francia Neoen energiatermelő vállalat is bejelentette 2019-ben, hogy 50 százalékkal bővíti dél-ausztráliai Hornsdale energiatároló rendszerét, azaz a világ legnagyobb lítiumion-akkumulátorát. A fejlesztés célja, hogy tovább növelje az állam elektromos hálózatának stabilitását. A 48 millió dolláros projekt keretén belül megnövelik a Neoen tulajdonában lévő 100 megawattos akkumulátort, amelyet 2 évvel ezelőtt a Teslával közösen épített a vállalat.

Régiós projektek

Tavaly az Audi Hungaria logisztikai központjain telepítettek napelemparkot. Az ezáltal évente termelt energiamennyiség ötezer háztartás éves energiaszükségletének felel meg. Tavaly októberben a bécsi repülőtér közölte, hogy mintegy 2500 napelemet telepít, a kivitelezés 2020 végén fejeződik be. Európában eközben sikerült elérni a korábbi vállalások felét, így már 50 karbonsemleges minősítésű repülőtér üzemel a kontinensen.

Forrás: autopro.hu

Tízmilliárdokért vásárolhat energiakereskedő céget az Opus

Share Button
Bejelentkezett az Opus az E.On energiakereskedő leányáért, azonban kiderült, csupán a versenypiaci ügyfeleket vinné, az egyetemes szolgáltatásra jogosult lakossági fogyasztókat nem. Számításaink szerint nagyságrendileg 20 milliárd forintot érhet az E.On energiakereskedő szabadpiaci portfoliója, melyet gond nélkül tudna saját forrásaiból finanszírozni az Opus.

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.

Más rekord is volt hétvégén, nemcsak a szél fújt

Share Button
Hatszáz megawatt feletti az új napelemes termelési rekord a magyar villamos energia rendszerben – szombaton és vasárnap is megugrották ezt a szintet a termelők. Érdemes aláhúzni: február van.

A Mavir hálózati rendszerirányító hivatalos adatai szerint az elmúlt hétvégén (február 8-9.) több alkalommal is 600 megawattot (MW) meghaladó napelemes termelési potenciál dolgozott a hazai villamos energia termelő rendszerben. Ezzel tovább folytatódik az a sorozat, melyben a fotovoltaikus áramtermelés miatt vissza kell fogni a szenes és földgázüzemű erőművek termelését.

400, 500, 600

Ami tavaly áprilisban 400 MW fölé ugrásokat mutattot, az szeptemberben 511 MW-ra tolt rekordot jelentett, és az most 2020 februárjában fellépett 600 MW fölé. Noha ezek az értékek pillanatnyi rekordokat jeleznek, nem pedig folyamatos termelési volument, az egyértlemű, hogy a rendszer termelői és fogyasztói oldalának egyensúlyban tartásához az egyre nagyobb méretű „rángatásoknak” a kiegyenlíthetővé tétele kiemelten fontos feladat.

Ugyanakkor érdemes a Mavir ábráját alaposabban is megnézni, mert a hétvége két „sárga szeme” mellett más is jól látszik belőle.

Az is látszik, hogy a paksi atomerőműből (a diagramon kék színnel jelölve) a névleges potenciálnak (~2000 MW) a háromnegyede jön csak ki, igaz: az következetesen, megingások nélkül.  Nem így van azonban a pirossal jelölt szén esetében (ez a Mátrai Erőművet jelöli, melynek termelése csak ritkán érte el az 500 MW-ot). Ott a kisebb hullámzások mellett látszódnak finom, apró visszaterhelésekre és termeléscsökkentő korrekciókra utaló jelek is – éppen akkor, amikor a sárga mező növekszik.

Ez a – pillanatnyi fogyasztáshoz is igazított – kiegyenlítősdi még szembetűnőbb a türkizkék színnel jelölt fosszilis gázerőművek esetében, de azt hozzá kell tenni, hogy ezek a jellemzően gyors indítású és jól le-felszabályozható termelőegységek éppen erre (is) valók.

A múlt hétvégi energiamix összetétele azért is érdekes volt, mert miközben a biomassza-termelés (ez a mustársárgával jelölt sáv) konzekvensen hozta a a nagyjából 100 megawattos szintet, a szél (világos zöld) vasárnap estére felerősödött, sávja megvastagodott. (A magyarországi szélfarmok jellemzően a nyugati országszélhez közel találhatók – onnan érkezik meg hétfőn a Ciara viharciklon – talán ennek előszelei pörgették meg jobban a lapátokat.)

Több helyet kérnek

Ahogyan arról korábban írtuk, a 2017 év elején kiadott, több mint 2000 MW napelemes termelésre szóló engedély berendezések, napelemrétek, napelemes erőművek formájában elkezdett egyre több helyet követelni magának az energiamixben. Miután termelni kezdenek az utóbbi bő egy évben – eleinte nagy csinnadrattával, ma már csak egy-egy rövid hírben bejelentve – átadott és hálózatra kapcsolt 5-20 MW körüli egységek is, és megállíthatatlannak tűnik az a növekedés is, ami lakóházak tetején, ún. „háztáji” napelemként jelenik meg a rendszerben, a napelemes potenciál is egyre csak erősödik.

Az Energiahivatal (MEKH) ugyan hónapok óta nem publikált friss adatokat arra vonatkozóan, hogy mennyi napelemes termelőpotenciál is termel áramot Magyarországon, de a legutóbb (tavaly októberben kiadott, de csupán a 2019 év első felével zárt) azt közölte, hogy ez megközleítette az 1150 MW-ot.

Akkor úgy volt, hogy további 1400 MW napelemes kapacitás megépítésére vonatkozó határozatot már szinétn kiadott MEKH.

Az mnnsz.hu weboldalon található blogbejegyzések és megjegyzések nem feltétlenül tükrözik a szerkesztők véleményét és hozzáállását. Webhelyünk nyitott platform az ipari és a politikai vélemények cseréjéhez. Észrevételeit az info@mnnsz.hu címen várjuk.

A Total 2 GW-os projekt portfóliót jelentett be Spanyolországban

A francia olajvállalat leányvállalatán, a Total Solar International cégen keresztül lép be a virágzó spanyol piacra, a Powertis és a Solarbay Renewable Energy által 2 GW termelőkapacitás fejlesztésére kötött megállapodásnak köszönhetően.

Share Button

A Total stílusosan lépett be a spanyol piacra.

Kép: Total Eren

 

 

A spanyol pv magazine-ban jelent meg

A francia olajcég, a Total több mint duplájára növelte elkötelezettségét a spanyol napenergia ágazat irányába pár nappal azt követően, hogy bejelentették egy vegyesvállalat létrehozását a spanyol fejlesztő, a Powertis bevonásával egy 800 MW-os napelem erőmű termelési kapacitás megépítésére az országban.

A már tervbe vett projektekkel együtt – amelyek mindegyikéhez áramellátási megállapodás kapcsolódik – a Total most újabb 1,2 GW fotovoltaikus projekt megszerzését fogadta el, amelynek fejlesztését egy másik spanyol fejlesztő, a Solarbay végzi. Ez utóbbi projekteket Andalúzia, Aragón és Castilla-La Mancha független tartományok közösségei számára tervezik.

A Solarbay projektjei körül az első várhatóan már idén üzemképes lesz, és arra számítanak, hogy 20203-ra mindkét portfólió összes termelést szolgáló eszköze működőképessé válik.

A múlt héten bejelentett megállapodás értelmében a Total 65%-os részesedéssel fog rendelkezni a Powertis 800 MW-os portfólióján belül. „A megállapodás keretein belüli projektek fejlesztése a becslések szerint 700 millió eurót fog igényelni amellett, hogy körülbelül 750 000 tonnával mérsékli a szén-dioxid kibocsátást“ – közölte akkor a Total.

Julien Pouget, a Total megújulókkal foglalkozó részlegének vezető elnökhelyettese így nyilatkozott: „A Total nagy örömmel lép be e gyorsan fejlődő piacra a helyi fejlesztőkkel létrehozott társulásokon keresztül.“

 

A Total Solar egyik chilei telepítése

Forrás: pv-magazine