Úszó erőművekkel termelnek áramot a járvány miatt

Share Button

A koronavírus-járvány miatti leállások a világ számos pontján nehézségeket okoztak az energiaellátásban is. Főleg a fejlődő országokban jelenthet óriási segítséget az, hogy a villamos energia kérésre akár házhoz is megy, pontosabban úszik: a Bloomberg arról ír, hogy a járvány következtében valósággal kilőtt a hatalmas, úszó erőművek piaca.

A világ számos fejlődő térségében jelentenek komoly segítséget a tengerjáró hajókra telepített áramfejlesztő erőművek, amelyek igény szerint bárhol bekapcsolódhatnak az energiaellátásba, ahol erre szükség van. Ennek pedig különösen nagy jelentősége lehet a járvány miatt, hiszen a gyengébb energetikai infrastruktúrával rendelkező országokban is létfontosságú, hogy folyamatos legyen a kórházak, egészségügyi intézmények ellátása villamos energiával.

A Kaya Bey nevű generátorhajó átadási ceremóniája 2010-benFORRÁS: AFP/RIZWAN TABASSUM

„Kevesebb, mint 30 nap alatt telepíteni tudjuk a hajókat a kért helyszínre” – mondja Zeynep Harezi, az isztambuli székhelyű Kapowership nevű vállalat értékesítési vezetője. Ez a cég rendelkezik jelenleg a legnagyobb flottával az úszó tengeri erőművekből.

Használaton kívüli járműveket és különböző motorokat, generátorokat vásároltak fel ahhoz, hogy energiatermelő hajóikkal megjelenhessenek a szolgáltatások piacán.

Az első hajót még iraki megrendelésre rakták össze, 2010-re készült el három év alatt. Most 25 hajót üzemeltetnek 11 országban, Mozambiktól Kubán át egészen Indonéziáig.

A cégnél elárulták: a koronavírus nemhogy gyengítette, hanem egyenesen növelte a hajóik iránti keresletet. Ennek az is oka, hogy a hajókra szerelt generátorok, 36 és 470 megawatt közötti teljesítménnyel, egy komplex szolgáltatás részeként biztosítanak energiát, és képesek a központi hálózatra is csatlakozni. A cég pedig kilowattóránként 8-10 centet kér, cserébe biztosítja a hajót, és külön megállapodás keretében az üzemanyag utántöltését is.