Hírek a közelmúltból

Share Button

Már március közepén dőlnek a magyar napelemes rekordok

Share Button

Szerdán 11 és délután 2 között minden egyes órában több áramot tápláltak be a naperőművek a hazai villamos energiarendszerbe, mint korábban bármikor. A napelemek termelése a nap egészében is nagyon közel volt a történelmi csúcshoz: valószínűleg egyetlen egyszer, tavaly július 8-án fordult elő, hogy egy hajszállal ennél is több áramot állítottak elő az ilyen berendezések. A növekedés nagyon látványos: három éve nyáron még a jelenlegi felét is csak nagyon ritkán érte el a napelemek teljesítménye, ami most a csúcsidőszakban már a paksi atomerőműét is messze felülmúlja.

 

Forrás: g7.hu

Okozhat némi fejfájást az idetelepülő kínai akkugyáraknak az Unió új rendelete

Share Button

Az unión kívüli gyártási fázisoknak is meg kell felelniük az EU-s normáknak az Európai Unió új, akkumulátoripart érintő rendelete szerint, ami főleg a kínai és a dél-koreai gyártóknak okozhat gondot, írja a Portfolio. A szabályozás fő célja a veszélyes anyagok használatának csökkentése, illetve átláthatóbbá tétele, és a szén-dioxid-kibocsátás mérséklése a cellák teljes életciklusa során.

Miért fontos ez? 

Az Európai Unió importra szorul az akkumulátorgyártáshoz szükséges alapanyagokból, ami akár 30 százalékkal is csökkenhet az akkumulátorok újrahasznosításával. A cellák összetevőit jórészt Kínából és más ázsiai országokból hozzák az unió területén működő akkumulátorgyárakba, amelyek jelentős részben szintén ezen országok vállalataihoz kapcsolódnak.

  • Magyarországot különösen érintik a szabályozás következményei, ugyanis az itt létesítendő üzemekről még a rendelet elfogadása előtt döntöttek a befektetők, arra számítva, hogy megkötések nélkül használhatják az ázsiai nyersanyagokat. A rendelet végrehajtásához ráadásul bonyolult technikai követelmények teljesítése is szükséges egy elemzés szerint.
  • A szabályozás kérdése 2020 végén került napirendre az európai zöld megállapodás részeként, a környezet védelme mellett a belső piac megerősítését is célozva. Az uniós törekvéshez hasonló elgondolások ráadásul nem ismeretlenek az ágazatban, már a múlt évtized végén is voltak elképzelések az ellátási láncok átláthatóbbá tételére.

Számokban: 2022-ben Magyarországon 38 gigawattóra akkumulátorgyártó-kapacitás működött, ami világszintű összevetésben a negyedik legnagyobb országos adat volt. 2027-re ez az érték 194 gigawattórára nőhet, ami továbbra is negyedik helyre lesz elegendő, az európai országok közül várhatóan csak Németország gyártókapacitása lesz nagyobb (503 gigawattóra).

Mi várható? A vonatkozó rendeletet már tavaly nyáron elfogadta az Európai Parlament és idén februárban lépett hatályba, aminek értelmében az új akkumulátorokban az újrafeldolgozott anyagtartalom minimális szintjét nyolc év múlva kell elérniük a gyártóknak, és 13 évvel a hatálybalépést követően tovább szigorodnak ezek a szintek.

 

Forrás: g7.hu

Tanulmány a magyarországi szélenergia-potenciálról

Share Button

A szél- és a napenergia Európában és világszerte is a jövőbeni energiaigényünk kielégítésének kulcsfontosságú megújuló energiaforrásai. Míg a napenergia kis- és nagyméretű alkalmazása is folyamatosan és széles körben növekszik Európában, addig a szélenergia-fejlesztések földrajzilag sokkal heterogénebb képet mutatnak. Különösen Európa délkeleti részén – nevezetesen Bulgáriában, Magyarországon és Romániában – a tényleges fejlesztések messze elmaradtak a korábbi várakozásoktól.

A European Climate Foundation által támogatott kutatási projekt célja az volt, hogy rávilágítson a szélenergiában rejlő lehetőségekre Bulgáriában, Romániában és Magyarországon. Az Austrian Institute of Technology GIS-alapú elemzést végzett a magyarországi szélenergia-termelés technikai potenciáljáról, majd a REKK az EPMM modell segítségével becsülte meg a különböző szélenergia-kapacitások gazdasági hatásait.

Az eredmények alapján:

  • Magyarország szárazföldi országhoz képest jó adottságokkal rendelkezik a szélenergia-termeléshez. A területhasználati korlátozásokat is figyelembe véve 100 GW körüli számított műszaki szélenergia-potenciál adódott.
  • A gazdaságos szélenergiapotenciál (16 GW) is sokszorosa a jelenleg 2030-ra kitűzött 1 GW-os kapacitásnak.
  • Egy nagyobb hazai szélenergia-portfóliónak pozitív hatásai lennének a villamosenergia-árakra.
  • A beruházók szempontjából fontos, hogy szélenergia esetében nem várható kannibalizációs hatás (ellentétben a naperőművekkel).

Az elemzés letöltése: REKK-AIT tanulmány a magyarországi szélenergia-potenciálról (PDF, 2.45 MB)

Forrás: rekk.hu

Korszerű akkumulátorokkal optimalizálható a napelemes rendszerek működése

Share Button

Az elmúlt évtized kihívásai és lehetőségei Magyarországon is ráirányították a figyelmet a megújuló energiaforrások, különösen a napelemes rendszerek fontosságára.
A szaldóelszámolásról a bruttó elszámolási rendszerre való átállás azonban új megközelítést igényel a tulajdonosoktól az energiafelhasználás terén. A hatékony energiatárolás lehetőséget kínál arra, hogy a túltermelt energiát a hálózatba történő visszatáplálás helyett saját használatra tároljuk, így tehermentesítve a hálózatot a túltáplálástól és optimalizálva a napelemes rendszerek működését és gazdaságosságát.

A napenergia tárolása kulcsfontosságú kérdés azoknak, akik maximálisan szeretnék kihasználni a napelemes rendszerükben rejlő potenciált. A fejlett akkumulátoros tárolók folyamatos erőforrás-ellátást biztosíthatnak napfénymentes időszakokban és áramkimaradás esetén is. Ez az innovatív megközelítés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy a napfényes órákban termelt, és adott pillanatban el nem fogyasztott többletenergiát, igény szerint, később használják fel, ahelyett, hogy nyomott áron visszatáplálnák a hálózatba.

“Miközben a világ egyre inkább a fenntartható energiamegoldások felé fordul, létfontosságú, hogy olyan technológiákat fejlesszünk, amelyek nemcsak hatékonyak, de hosszú távon is fenntarthatóak. A napenergia tárolása lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy maximalizálják a napelemekből származó erőtartalék-felhasználást, csökkentve ezzel a hálózatra való támaszkodást, illetve a villamosenergia-számláikat, és javítva a hálózati stabilitást. A technológiai fejlődésnek köszönhetően ma már léteznek olyan nagy teljesítményű, de kis helyigényű akkumulátorok, amelyek képesek hatékonyan kezelni ezt a kihívást, elősegítve ezzel a napelemes rendszerek kapacitásának optimális kihasználását” – avat be Nádorfi Árpád, napelemes szakértő, a Top NRG tulajdonosa.

ÉRDEMES ELŐRE GONDOLKODNI

2024-től több ezer ügyfél számára ér véget a kedvező 10 éves szaldóelszámolási ciklus. Számukra különösen fontos, hogy azokban az időszakokban, amikor a napelemes rendszerük több energiát termel, mint amennyit az ingatlanuk abban a pillanatban felvesz, ne kelljen a felesleget nyomott áron értékesíteni a szolgáltató felé, illetve alultermelés esetén nyolcszoros áron plusz energiát vételezni a hálózatból. De nemcsak nekik érdemes előrelátóan gondolkodni, hanem annak a közel 240 ezer régi inverterrel rendelkező napelem-tulajdonosnak is, akik úgy szeretnék élvezni a szünetmentes áramellátás adta lehetőségeket, hogy közben a szaldóelszámolás előnyeit is teljesen kihasználják.

“Akik a napelemes rendszerüket akkumulátoros tárolókkal egészítik ki, jelentős előnyökre tehetnek szert. Nemcsak az energiafogyasztásukat optimalizálhatják, hanem az erőforrás-ellátásukat is stabilizálhatják, különösen a kritikus időszakokban. Az akkumulátorok áramszünetek idején szünetmentes energiaellátást biztosítanak olyan létfontosságú eszközök számára, mint a hűtők, a klímaberendezések, a hőszivattyúk és a garázskapuk. A régi inverterek azonban nem kompatibilisek az új hibrid rendszerekkel, így a magán és céges tulajdonosok számára kihívást jelent a modernizáció, hiszen azzal a szaldóelszámolásból való azonnali kizárást kockáztatják. Az általunk kifejlesztett, régi inverterekhez is csatlakoztatható okos akkumulátorok lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy maximálisan kiaknázzák napelemes rendszerük potenciálját, miközben nem veszélyeztetik a meglévő szerződésüket”

– magyarázza az innovatív látásmódjáról ismert, 30 éves sikeres munkásságáért Életműdíjjal kitüntetett szakértő.

A BIZTONSÁG LEGYEN AZ ELSŐ

Az akkumulátorok tervezésénél alapvető szempont, hogy minőségi alapanyagokból készüljenek és legmagasabb biztonsági, illetve teljesítményi normáknak is megfeleljenek. Ez azonban nem garantálható az ismeretlen gyártók gyenge minőségű akkumulátorai esetén, illetve, ha a régi elektromos autó akkumulátorokat felújítva, újként adják tovább. Az ilyen tápegységek tűzveszélyesek lehetnek, és az ígért 10 év helyett gyakran mindössze 2 évig bírják.

“A napelemes energiatárolás csak akkor lehet hatékony és biztonságos, ha nagy hírű gyártóktól származó, vadonatúj akkumulátorokat szerelünk be. Mi például a legnevesebb akkumulátorgyárakkal, már 3 éve kizárólagos szerződést kötöttünk. Kizárólag új, minimum 15-20 évig fennakadásmentesen működő, kiváló minőségű és biztonságosan 48 voltos alacsony feszültséggel tölthető akkumulátoraink moduláris kialakítása a garancia arra, hogy a különböző méretű és igényű otthonokban is könnyen telepíthetők és skálázhatók, biztosítva a zökkenőmentes összekapcsolást a meglévő, régi típusú inverterekkel rendelkező napelemes rendszerekkel is. Amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány 250 ezer forinttal támogat.

– emeli ki Nádorfi Árpád.

AKKUMULÁTOR TÁMOGATÁS IS IGÉNYBE VEHETŐ

Magyarországon közel 255 ezer darab maximum 5 kW teljesítményű, háztartási naperőmű üzemel, és ez a szám a most startoló Napenergia Plusz Programnak köszönhetően a közeljövőben minimum 10%-kal gyarapodhat. Az állami támogatás keretében a beruházás költségeinek 66%-a igényelhető, amit a Mentsük meg a Földet Együtt Alapítvány további 250 ezer forinttal támogat.

“Célunk, hogy a legmodernebb napelemes technológiát minél több háztartás és cég számára elérhetővé tegyük. Új webáruházunk is ennek fényében készült. Az állami pályázattal és az alapítvány által kínált támogatásokkal a magánszemélyek és vállalkozások jelentősen csökkenthetik a beruházás kezdeti költségeit, ami szélesíti a hozzáférést a legújabb energiatakarékos megoldásokhoz. A szünetmentes tápellátást igénylő berendezések tulajdonosai így nemcsak a környezetnek tesznek jót, hanem hosszú távú gazdasági előnyöket is élvezhetnek”

 zárta gondolatait a 2023-ban Európai Mérföldkő díjjal kitüntetett Top NRG tulajdonosa.

Forrás: muszaki-magazin.hu

Green Policy Center „Emelt klímacélon innen, energiaválságon túl: az energiatermelés

Share Button

Scruton Belvárosban 2024. március 25-én.

Az eseményen, melynek célja az energia- és klímapolitikai kérdések aktuális helyzetének és kilátásainak megvitatása volt, kiemelkedő szakemberek osztották meg nézeteiket és tapasztalataikat. A résztvevők között ott voltak többek között Holoda Attila, az Aurora Energy Kft. ügyvezető igazgatója, Dr. Kaderják Péter a Zéró Karbon Központ vezetője és Prof. Dr. Aszódi Attila, a Műszaki Egyetem tanára, Koczóh Levente András Senior klímapolitikai tanácsadó és Huszár András társalapító/igazgató a Green Policy Center részvételével izgalmas panelbeszélgetést folytattak.

A konferencia során bemutatásra került egy elemzés a magyar felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímatervhez (NEKT) kapcsolódóan, mely az Európai Bizottság ajánlásaira fókuszált, különös tekintettel az energiahatékonysági és megújuló energia célok további emelésének lehetőségére. A konferencia keretében a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke, Kiss Ernő is részt vett.

A résztvevők részletesen tárgyalták az energia- és klímapolitika jelenlegi kihívásait és lehetséges fejleményeit, valamint azokat az irányokat és lehetőségeket, amelyek segíthetnek a fenntarthatóbb és hatékonyabb energiatermelés és -fogyasztás kialakításában.

A konferencia kiemelkedő fontosságú volt az aktuális energetikai kérdések megvitatásában és az újabb eszmecserékben való részvételben, hozzájárulva a klímaváltozás elleni küzdelem és az energiahatékonyság növelése terén tett lépésekhez.

Valami gáz van a villanyórával?

Share Button

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara és a KKVHÁZ 2024-es rendezvénysorozatának kiemelkedő konferenciája a kisvállalati energiatakarékosság áttekintése.

A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara és a KKVHÁZ 2024-es rendezvénysorozatának keretében lezajlott kiemelkedő online konferencia a kisvállalati energiatakarékosság áttekintésével foglalkozott.

Az esemény, melyet Knowledge Monday keretében 2024. március 25-én (hétfőn) 14:00 – 16:00 óra között ONLINE tartottak, olyan vezetőket célozott meg, akik előzetesen áttekintették energiafogyasztásuk szerkezetét, számlázási és fizetési rendszereiket, és megtakarítási lehetőségeket keresnek

.

A konferencia célja az volt, hogy segítse a vezetőket az energiaköltségeik jobb megértésében és optimalizálásában. Egy felmérés szerint ugyanis a kisvállalati ügyvezetők jelentős része nem teljesen tisztában van az energiahordozóknál alkalmazott mértékegységekkel és azok értelmezésével.

Az esemény résztvevői betekintést kaptak a gyakori hibákba, az ügyfelek mozgásterébe, valamint jogi, számlázási és fajlagos energiamegtakarítási lehetőségekről. Szakértők és kisvállalatok osztottak meg hasznos tippeket a jó vállalatvezetési gyakorlatokról.

A konferencia fókuszában a villamos energia és a gázfogyasztás területei álltak, melyeken belül vezetői beavatkozási lehetőségeket kerestek és tárgyaltak.

A résztvevők között olyan szakemberek voltak jelen, Kiss Ernő a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke és a Greentechnic Group alapító ügyvezetője, valamint Házi Ádám a Wagner Solar Kft Stratégiai Igazgatója.