Hírek a közelmúltból

Share Button

Mérföldkő a napenergiában: Ezt az úszó napelemes rendszert úgy tervezték, hogy ellenálljon a legdurvább kihívásoknak is

Share Button

A víztározókon és más nyugodt vizeken úszó napelemek ötlete nem újdonság. A tengerre küldésük viszont már más kérdés, egy következő szintű mérnöki munka. A napelemek és a tengeri szélerőművek együttes elhelyezésének potenciális előnyei azonban csábítóak, és a Moss Maritime nevű norvég cég egyre közelebb kerül a megoldáshoz.

Offshore úszó napelemmodulok: bonyolult megoldás

A Moss vállalkozás azért különösen érdekes, mert a Moss Maritime a Saipem globális konglomerátum egyik ágaként, amely a tengeri olajfúrás területén szerzett több évtizedes tapasztalatáról ismert, az úszó tengeri technológia elismert szakértője – írja a CleanTechnica.

Ez jó példa arra, hogy a fosszilis energiaforrásokkal kapcsolatos know-how nem ellene, hanem az energetikai átmenet mellett működhet.

Ez a konkrét fejlesztés már régóta váratott magára: 2018 és 2019 között a Saipem és az Equinor megállapodott abban, hogy a Moss által kidolgozott koncepció alapján egy moduláris, tengeri úszó napelemes platformot fejlesztenek ki, amelynek középpontjában az egyszerű gyártás, szállítás és telepítés áll. Emellett a moduláris kialakítás célja a rugalmasság maximalizálása volt a zord tengeri vizeken, hogy a hullámok ne sodorják el a napelemeket. A kezdeti ütemterv szerint a tervezést, modellezést és tesztelést a norvég SINTEF Ocean tengeripari kutatóintézetnél végezték volna, majd 2020-ban 1 megawattos kísérleti telepítés következett volna.

Később az ütemtervet úgy módosították, hogy 2023-ban egy 0,5 megawattos változatot telepítsenek. A SINTEF már 2021 júniusában kiadott egy összefoglalót a projektről, amelyben jelezte, miért volt szükség a kiigazításra.

 

A tesztelési rendet a SINTEF „forradalminak” minősítette. Eddig az úszó napelemekkel kapcsolatos rendelkezésre álló munkák nagy részét víztározókra és belvízi tavakra tervezett tesztplatformokon végezték, ahol a víz általában nyugodt.

 

„Még soha nem teszteltünk olyan konstrukciót, amely ennyi modult tartalmazott volna. A vízi alapú létesítmények fejlesztése azonban nem mentes a kihívásoktól. Az infrastruktúrát úgy kell megtervezni, hogy ellenálljon a hullámok, a szél és az áramlatok okozta dinamikus igénybevételeknek, ugyanakkor olyan energiát termeljen, amely árban is versenyképes más energiaforrásokkal” – magyarázta Nuno Fonseca, a SINTEF vezető kutatója, utalva a program modellezési fázisában használt 64 modulos platformra.

Nagy lépés a tengeri úszó napenergia számára

Amikor a SINTEF kiadta összefoglalóját, a program modellezési és tesztelési része bizonyította a tengeri úszó napelemes rendszerek tengeren történő telepítésének megvalósíthatóságát, ami potenciálisan megnyitja az utat a tengeri szélerőművekkel való együttes elhelyezésük előtt.

A következő nagy lépés éppen idén márciusban, amikor a Moss Maritime arról számolt be, hogy a norvég DNV globális kockázatkezelési vezető zöld utat adott a XolarSurf koncepciójának a tengeri úszó napelemek számára.

„Az elismerés nemcsak a tervezési módszertant érvényesíti, hanem megnyitja az utat az úszó napenergia további innovációi előtt is, lehetőséget kínálva a partközeli, szárazföldi felhasználás nélküli tiszta energiatermelésre” – magyarázta a Moss sajtóközleményében.

Érdekes fordulat, hogy a DNV döntése a tengeri úszó szélturbinák területén elfogadott szabványokon alapul. A cég megfelelőségi nyilatkozatot adott ki a Moss XolarSurf koncepciójára a DNV-ST-0119 szabvány alapján, amely az úszó szélszerkezetekre vonatkozó, nemzetközileg elismert minimumkövetelményeket határozza meg.

 

Az úszó napenergia és a tengeri szélerőművek CO2-megsemmisítő kombinációja

A DNV jóváhagyó pecsétjével a kezében a Moss júniusra tervezi a XolarSurf prototípusának vízre bocsátását. Arról egyelőre nincs szó, hogy a vállalat mikor tervezi a XolarSurf-öt egy tengeri szélerőműparkhoz csatlakoztatni, de ha és amikor a kereskedelmi termelésbe kerül, az a tengeri megújuló energiaforrások területén óriási következményekkel járhat.

A tengeri szélerőművek fejlesztői gazdaságos lehetőségeket keresnek a költségeik fedezésére az úszó napelemek, a hullámenergia-átalakítók és a tengeri moszatfarmok vagy más akvakultúra-ágazatok együttes elhelyezésével.

A Moss különösen gazdag lehetőségeket lát a napenergia együttes elhelyezésében. „Valójában az úszó napenergia és a tengeri szélerőművek kombinálásával, és ezáltal ugyanazon energiainfrastruktúra és exportkábelek kihasználásával drasztikusan javítható az egy felhasznált területre jutó energiatermelési kapacitás” – írta a vállalat.

 

„Ez nagymértékben megerősíti az úszó napelemek életképességét mint a megújuló energiaforrások kulcsfontosságú elemét, és jelentőségét az energetikai átmenetben” – teszi hozzá Moss.

Minge Thøgersen, a Moss műszaki alelnöke, úgy véli, hogy a fix platformú szélerőművekben való elhelyezés mellett a XolarSurf közvetlenül az úszó szélerőművekkel fog versenyezni.

„Az úszó szélturbinákkal összehasonlítva az úszó napenergia-technológia egyszerűbb, a mérnöki költségek alacsonyabbak, és a szerkezetek könnyebben megépíthetők. Az úszó napenergia alkalmas a tömegtermelésre is, ami pozitív hatással lesz az árra és a telepítésre” – jegyzi meg.

Forrás: nrgreport.com

Rövid emlékeztető az IEF Q1/2024 szakmai napjáról 2024.03.27 a Magyar Telekom székházában

Share Button

A beszámoló elérhető itt: Emlékeztető IEF Q1-2024 szakmai nap v3

Belenyúl a kormány a rezsicsökkentésbe

Share Button
Segítséget nyújt az átalánydíjat fizető fogyasztóknak a földgázmennyiség kiosztásának áprilistól életbe lépő módosítása. Ez alapján a családoknak valóban csak azért kell fizetniük majd, amit el is használtak, ráadásul könnyebben kalkulálhatóvá válik majd a számlázás és tervezhetőbbé a kiadások.

Az átalánydíjat fizető fogyasztóknak ad segítséget a kedvezményes földgázmennyiség kiosztásának áprilistól életbe lépő módosítása – jelentette be a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos szerdán Budapesten.

Az MTI szerint Németh Szilárd sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az egyenletes, részarányos számlát fizető ügyfeleknek történő számlázásáról szóló kormányrendelet szerdán jelenik meg a Magyar Közlönyben, és csütörtökön már hatályba is lép.

Felidézte: egy évtizeddel ezelőtt a kormány azért vezette be a rezsicsökkentést, hogy a magyar lakosságot, a fogyasztókat ne tegyék ki a „piaci martalócoknak”. A cél az volt – tette hozzá – ne fordulhasson elő, hogy a magyarok fizessék Európa legmagasabb energiaárait, különös tekintettel a lakossági földgázra, amely a baloldali kormányok idején a kontinensen a legmagasabb volt.

Hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentést a háborús, inflációs időszakban, a hazai ellenzék és Brüsszel támadásai ellenére is sikerült fenntartani, ennek köszönhetően ma minden háztartás 181 ezer forinttal kevesebbet fizet a gázért és a villamos áramért annál, mintha a piaci árak szerepelnének számláikon.

A kormány intézkedéseivel a rezsicsökkentés és a fejlesztés kéz a kézben jár

– mondta Németh Szilárd –, „ennek köszönhetően valósulhattak meg a hálózatfejlesztések és a nagycsaládosok, valamint az egy háztartásban együtt élő több családnak nyújtott kedvezmények is”.

Ma Magyarországon tízből kilenc fogyasztó kedvezményes, rezsicsökkentett áron kapja a lakossági földgázt és a villamos áramot – hangsúlyozta Németh Szilárd, egyben a júniusi európai parlamenti választás egyik legfontosabb tétjének nevezte, hogy sikerül-e ezt megvédeni.

Jobban kalkulálható lesz a gázszámla

Bozóky Anita, a Magyar Villamos Művek (MVM) kommunikációs igazgatója ismertette, az intézkedés bevezetését elsősorban az indokolta, hogy a részszámlázással fizető, hozzávetőleg másfél millió család, vagyis az átalánydíjat fizető fogyasztók közül mintegy százezren szembesültek azzal: a tavaszi–nyári számláikon a korábbiakat jelentősen meghaladó összegek szerepeltek.

AZ MVM A TAVALYI ÉVBEN EZÉRT JAVASOLTA, HOGY ŐK VÁLTSANAK MÁS SZÁMLÁZÁSI MÓDRA, ILLETVE A PROBLÉMÁT A RÉSZLETFIZETÉS KÜLÖN ELBÍRÁLÁS NÉLKÜLI FELAJÁNLÁSÁVAL KEZELTE 2023-BAN.

A kommunikációs igazgató tájékoztatása szerint a fogyasztók jogos igénye volt, hogy ennél egyszerűbben, jobban kalkulálható módon fizethessenek a felhasznált gázmennyiség után.

Közölte, hogy a minisztérium és az MVM együttműködésével sikerült megoldást találni erre a problémára, így a szükséges jogszabály-változtatásokat követően áprilistól módosítják a kedvezmények kiosztását az egyenletes részszámlás fogyasztóknál. Az intézkedés bevezetése automatikus, és az MVM ügyfeleinek mintegy kétharmadát érinti – tette hozzá.

Kiemelte, hogy az augusztus elejétől július végéig tartó, úgynevezett rezsiévre járó, rezsivédett áron fizetett gázmennyiséget az év minden napjára egyenlő arányban osztják el a rezsiszámlákon, ezzel a részszámlák kiszámíthatóbbá, a háztartások kiadásai tervezhetőbbé válnak.

Bozóky Anita hangsúlyozta, hogy már a tavaszi elszámoló számlák esetében is így osztják ki a kedvezményes gázmennyiséget, az ügyfeleknek csak azért kell fizetniük, amit valóban elhasználnak, ezzel pedig csaknem százezer háztartás kerülheti el a jövőben a kiugróan magas részszámlákat.

Forrás: index.hu

Construma díjas lett a Fronius GEN24 (Plus) 10.0 hibrid inverter 2024-ben

Share Button

2024-ben elismert szakmai zsűri Construma díjjal méltatta a Fronius GEN24 (Plus) 10.0 invertert, mely az újdonságok és innovációk területén teljesítette a pályázati felhívást. Az öt nyertes kiállító között idén a Fronius Hungary Kft. is büszkélkedhet a prominens díjjal. Az ünnepélyes díjátadóra a CONSTRUMA Otthonteremtési kiállítás megnyitóján kerül sor.

Mitől olyan különleges a GEN24 (Plus) 10.0 inverter?

A Fronius GEN24 (Plus) 10.0 hibrid inverter a napelemes rendszer szíve, mely a világ leginkább fenntartható invertereinek egyike*. Az inverter kompakt, sokoldalú és bővíthető, legyen szó napelemes vagy tárolórendszerről, áramszüneti tartalék energiáról, fűtésről, vagy e-mobilitásról – a GEN24 Plus egyedülálló megoldások sorát kínálja. Az okos készülékdizájn és az intelligens szoftver együtt teszi lehetővé a gyors, rugalmas telepítést és karbantartást, valamint az optimális hozamot – a szolármodulok árnyékolása esetén is, külső optimalizálók igénybevétele nélkül. Bizonyítottan hatékony és kiemelkedő energiatárolási képessége ötödik éve a HTW által megrendezett energiatárolási vizsgálaton dobogós helyezést ér el. Az időszakosan és halkan üzemelő integrált aktív hűtés ezzel egyidejűleg meghosszabbítja az élettartamot, ezáltal csökkenti az ökolábnyomot, valamint biztosítja a beruházás megtérülését. Büszkék vagyunk, hogy európai gyártásunkat európai beszállítókkal erősítjük, hiszen a termékeinkbe beépített komponensek és anyagok 75%-a Európából származik.

 

* A termékéletciklust a független Fraunhofer Intézet vizsgálta és tanúsította.

Közlemény a támogatásban részesített pályázatok megvalósítási határidejéről, 3 hónapot meg nem haladó késedelemről

Share Button
A Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva RRF-6.2.1-21 kódszámú felhívás 4.2. fejezetének pontosítása vált szükségessé annak érdekében, hogy amennyiben a beruházás fizikai befejeződése három hónapot meg nem haladó késedelemmel valósul meg, abban az esetben a beruházás elfogadható, záró elszámolás és beszámoló benyújtható. A késedelem tényét nem szükséges módosítási igény formájában az EPTK felületen, vagy egyéb módon bejelenteni, azonban azt a záró elszámolás benyújtása során az elszámolási felületen részletesen indokolni szükséges.

Forrás: napelem.palyazat.gov.hu

Új otthonfelújítási program, akár 6 millió forint támogatással

Share Button

Új otthonfelújítási programot indít a kormány az 1990 előtt épült családi házak energetikai korszerűsítésére.

Egymillió forint önrész mellett maximálisan 6 millió forintos támogatás vehető igénybe, amelynek fele kamatmentes hitel, másik fele vissza nem térítendő támogatás.

Olyan ingatlanokra vehető igénybe a támogatás, amelyek rendelkeznek vezetékes gázzal, további feltétel az épület életvitelszerű használata.

Az állami program nyílászárók cseréjére, a melegvizes rendszer korszerűsítésére, épületek hőszigetelésére és gázkazáncserére vehető igénybe. Nagyon fontos elvárás, hogy mindezen beruházások eredményeként egy 30 százalékos energiafogyasztás-csökkentést érjenek el az érintett ingatlanoknál.

A kamatmentes hitelt nyolc év alatt kell visszafizetni, a pályázaton nyertes családok 26 és 35 ezer forint közötti törlesztőrészletre számíthatnak. Várhatóan 20 ezer családi ház energetikai korszerűsítése valósul meg a programban.

Hazai költségvetési előfinanszírozással valósul meg a program, a kormány a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközön (RRF) belül további forrásokat tervez fordítani energiahatékonyságot javító beruházásokra, így a későbbiekben ez kiterjedhet a középületek korszerűsítésére

 

Forrás: Energiaügyi Minisztérium